Yarım asırlık lezzet yolculuğu Falyanos By Kalyon

by Basak Oksak

50 yılı aşkın lezzet yolculuğunda kendi müdavimlerini yaratan, spor, sanat, siyaset, basın ve iş dünyasından önemli isimlerin buluşma noktası Kalyon Restoran yenilenen yüzü ve menüsü ile yoluna Falyanos by Kalyon olarak devam ediyor.

 

Hakan Aydeniz Lezzet Pusulası

Adını aldığı yunusların eşlik ettiği muhteşem Marmara manzarasını Tarihi Yarımada’nın büyüleyici atmosferiyle buluşturan Falyanos by Kalyon; İstanbul, Ege ve Akdeniz mutfağından mezelerin yanı sıra başka hiçbir yerde bulamayacağınız yaratıcı tatları ve birbirinden lezzetli taze deniz ürünlerinin sunulduğu özgün menüsü ile unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyor. Yarım asırlık tecrübesini, lezzet, kalite ve mükemmel servisle buluşturan Falyanos by Kalyon, tüm lezzet tutkunlarını geçmişten geleceğe uzanan bu lezzet serüvenine davet ediyor.

 

İDDİALI LEZZETLER

Falyanos by Kalyon, genç ve yetenekli mutfak şefi Murat Taşarer’in hazırladığı, fark yaratan lezzetli ve taze meze çeşitleri ile öne çıkıyor. Mevsimselliğe ve kaliteli ürün kullanımına özen gösterilerek hazırlanan menü, hem damaklara hem de gözlere hitap ediyor.

Her biri en taze ve artizan ürünlerden hazırlanan vişneli pazı sarma, manda kaymaklı kuru cacık, midyeli lahana sarma, pilaki gibi enfes meze çeşitlerinin yanı sıra Alaçatı’dan özel olarak gelen zahter, şevketi bostan, turp otu, cibez gibi otlarla hazırlanan mezeler de hem damak zevkine hem de formuna dikkat edenlere hitap ediyor. Geleneksel balık çorbası, peynirli ızgara muska böreği, köz patlıcanlı yoğurt ve tahin soslu börek, ev yapımı somon lakerda ve Belçika çikolatalı sufle ile iddialı olan Falyanos by Kalyon, en taze günlük balık çeşitleriyle de bir lezzet şöleni sunuyor.

KIŞIN VAZGEÇİLMEZİ BALIK ÇORBASI

Ayrıca yıllar boyu Kalyon Restoran ile özdeşleşmiş karides kokteyl ve fırın sütlaç gibi unutulmaz tatlar da Falyanos by Kalyon’un menüsünde yer almış.

Falyanos Restoran iki ayrı salondan oluşuyor. Birinci salon organizasyonlar ve özel toplantılarda kullanılıyor, ikinci salon kışları camlarla kapanan, yazın camları tamamen açılarak açık hava mekânına dönüşen bir konseptte. Açık havayı sevenler için özellikle bahçe bölümü çok keyifli.

Malum kış ayındayız ve bu soğuk havalarda Falyanos Restoran’ın balık çorbası ile yemeğe başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Falyanos meze konusunda da çok çok iddialı, özellikle menüye yeni reçeteler ile eklenen mezeler keyfe keyif katacak nitelikte. Ara sıcaklardan kalamar ve karides özel tavsiyem. Dil şiş ızgara lezzeti ile kesinlikle denenmeli. Ayrıca günlük getirilen taze balıklardan seçerek ana yemeğinizi oluşturabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange