Sanat ve lezzetin buluşması Art Cafe

by Basak Oksak

Yeni lezzetler peşindeyseniz, farklı tatlar sizi cezbediyorsa tam size göre bir mekân var: Art Cafe. Aynı zamanda ‘pasta tasarım butiği’ olan, menüsünde unsuz ve rafine şekersiz seçenekler de bulunduran bir kafe. Tatlıdan vazgeçmeyen, sağlıklı beslenmeye de önem verenler için doğru adres.

1995’te Selamiçeşme’de sanatçı bir ailenin içine doğmuş Art Cafe. Duvarlarında çeşitli sanat eserleri, kahvenin kokusu, müthiş tartlar ve dost sohbetleri ile büyümüş. Onu görmeye ta Florya’dan bile gelenler olmuş. 2000 yılında ikinci şubesi Levent’te açılmış, orada da çok dost edinmiş. 2005 yılında bu defa Selamiçeşme’den Çiftehavuzlar’a geçmiş, çok daha büyük ve ferah bir dükkâna.

Birçok kez Türkiye’nin en iyi pastaneleri ve pastaları kategorilerinde dereceler alan Art Cafe, şık bir butik pastane. Buradaki ürünlerin tamamı ev yapımı, bildiğiniz bayatlayan, katkı maddesiz, havanın nemine göre bile değişkenlik gösterebilen ürünler…

Tam bir aile işletmesi burası. Perin ve Yıldırım Sağlıkova’nın ailesiyle birlikte kurduğu kafeyi şimdi iki kızları Şeyda Tomruk ve Pemra Pilevneli yönetiyor. Pemra Pilevneli, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu. Birçok kişisel ve karma sergide yer almış, bazı eserleriyle önemli ödüller almış bir seramik sanatçısı. Onu çok mutlu eden çamur yoğurma işine hamur yoğurmayı da ekleyerek hayatına yepyeni bir yol daha kazandırmış. Kızkardeşi Şeyda Tomruk ise iç mimar. Art Cafe’de işin matematiksel tarafını üstlenmesine rağmen mutfağa olan düşkünlüğü onu Le Cordon Bleu’ya sürüklemiş ve en büyük unvan olan ‘Grand Diplome’yı birincilikle kazanmış.

Unsuz, rafine şekersiz, katkı maddesiz…

Şeyda Tomruk; ekibin düzenini bozmamak adına çok fazla mutfağa girmediğini söylüyor ve ekliyor: ”Ama elimiz hep ürünlerin, menünün ve siparişlerin üzerinde. İçeri girip kolları da sıvıyoruz gerektiğinde, ara ara farklı denemelerimiz oluyor. Fabrikasyon üretim yapmıyoruz, evde nasıl kek çörek yapıyorsak burada da aynen öyle. Dolayısıyla ustanın eline, psikolojisine, havanın nemine, aldığımız ürünün durumuna göre her şey çok değişken. Bu yüzden de mecburuz dahil olmaya.”

Menüdeki özel lezzetlere gelince… Tatlılar, tuzlular, kişler, kokteyllik ürünler, enfes kurabiyeler ve başka yerde bulamayacağınız pastalar… Pinoli, limon mereng tart, negresco, armut mereng tart, fulmine, piano en çok tercih edilen imza lezzetler. Pinoli, badem ve fındık mereng plakaları arası krem patiseri ve taze meyve ile hazırlanıyor. Negresco ise unsuz, rafine şekersiz yoğun ve yumuşak çikolatalı kek arası ganaj çikolata. Tuzlu tercih edenler için kiş ve art sandviç seçeneklerini hatırlatalım.

Günün her saati kahvaltı var

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği seçenekleri de var Art Cafe’de. Akşam yemeği yok, saat 19:00 gibi kapanıyor mekân. Şeyda Tomruk beyaz yakalıların uğrak yeri olduğunu söylüyor: “Kahvaltı seçeneği olarak kahvaltı salatamız çok ünlü. Domates, salatalık, tulum peyniri, kendi yaptığımız özel ekmeğimiz, siyah zeytin ile hazırlanan çok sağlıklı bir kahvaltı. Normal, klasik kahvaltımız, menemen, omlet ve yumurta çeşitlerimiz de var.” Kahvaltı sabah saatleri ile sınırlı değil, günün her saatinde bulunuyor. Art Cafe’nin Levent şubesi pazar günleri, Çiftehavuzlar şubesi ise pazartesi günleri kapalı.

Diyet yapanlar, sağlıklı beslenenler için burası adeta bir cennet. “Şeker, un ve yağ kullanmadan, kuru meyvelerle yaptığımız kurabiyeler çok seviliyor. Glutensiz ürün tüketen, şeker hastası olanlar tarafından özellikle çok tercih ediliyor. İçlerinde hiçbir katkı maddesi yok. Pastalar da öyle, sabah yapılıyor ve akşama kadar tüketiliyor, ertesi güne kalsın diye bir çabamız yok” diyor Şeyma Tomruk. Pastaların unsuz olması herkesi çok cezbediyor. Alışık olduğumuz içi süngerimsi, bol kremalı, çok tatlı pastalar gibi değil. Taze meyveler de eklenince çok daha lezzetli hale geliyor.

Düğün, davet, yılbaşı, doğum günü gibi çeşitli organizasyonlar için de pasta siparişi alınıyor. Yoğunluğa ve kişi sayısına bağlı olarak en fazla 10 gün, en az üç gün önceden siparişlerin verilmesi gerekiyor.

Adres: Karanfil Cad. Hanımeli Sokak No: 3  2.Levent / Beşiktaş

Telefon: 0212 283 94 07

Çalışma saatleri 08:30-19:30 (Pazar günleri kapalı)

Adres: Cemil Topuzlu Cad. No: 47 Kadıköy (Büyük Kulüp Karşısı)

Telefon: 0216 359 23 89

Çalışma saatleri

08:30-19:30 (Pazartesi günleri kapalı)

yazı Birgül Kopuz  fotoğraf Başak Okşak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange