Samatya’da Namlı bir şarküteri

by Basak Oksak

İstanbul’un eski ve güzel semtlerinden Samatya’da 30 yıldır en lezzetli peynirleri, pastırmaları müşterileriyle buluşturan küçücük bir dükkân var: Namlı Pastırmacı. Aydın Boysan ’dan Şener Şen ve Türkan Şoray ’a kadar kimler tatmamış ki o lezzetli peynirlerden…

Caddeden merdivenlerle inilen Arnavut kaldırımı sokaklarıyla cıvıl cıvıl bir meydan. Meyhaneler, balık restoranları, balıkçı tezgâhları yan yana sıralanmış… Samatya Meydanı’ndaki adı meşhur diziyle anılan Ali Haydar İkinci Bahar Meyhanesi’nin hemen yanında, küçücük bir dükkân Namlı Pastırmacı. Bildiğimiz Namlı ile bir ilgisi yok, isim benzerliği. İlk olarak Aksaray’da Vatan Caddesi’nde barakalarda açılmış, orası yıkılınca Kocamustafapaşa’ya taşınmış dükkân. 1986’da Samatya’da bugünkü şube açılmış. Bir de Mısır Çarşısı’nda şubeleri var. Namlı Pastırmacı’nın sahibi Dursun Yağız, çalışma hayatına çok genç yaşlarda başlamış. Memleketi Sivas İmranlı. 14 yaşında İstanbul’a gelmiş, bakkal çıraklığı yapmış önceleri. Peyniri, zeytini o zamandan tanımaya başlamış. Çobanlık yapan bir ailede büyüdüğü için sütü de iyi tanıyormuş zaten. Namlı Pastırmacı’nın bulunduğu yerde önceden Nazar Meze adıyla, Ermeni bir baba oğlun işlettiği ve yine çok meşhur bir mezeci varmış. Dükkânı onlardan devralmış Dursun Yağız. O gün bugün de Samatya’da aynı köşede, başta peynir çeşitleri ve pastırma olmak üzere en iyi kahvaltılık ürünleri satmaya devam ediyor. Bu arada biz de söyleşiye başlamadan küçük bir tadım yapıyoruz. Siirt tulumu da Erzincan tulumu da oldukça lezzetli. Ezine Begas’ın keçi beyaz peyniri, 10 üzerinden 10 alıyor. Eski kaşarı ve pastırmasına zaten diyecek yok, favorilerden…

Siz 30 yıldır buradasınız, neler değişti Samatya’da?

Öncelikle Rum ve Ermeni vatandaşlarımız gitti semtten ne yazık ki. Kimileri yurtdışına, kimileri Moda, Yeşilköy gibi semtlere gittiler. Yeme içme işlerini çok iyi bilirlerdi, iyi ve kaliteli ürünlerden anlarlardı. Özellikle şarküteri ürünleri ve mezeler konusunda çok bilgiliydiler. Biz buraya ilk taşındığımızda, yani 1980’lerde bu meydanda kasap, tavukçu, ciğerci, kuruyemişçi ve tarihi bir fırın vardı. Hiçbiri kalmadı şimdi. Samatya Meydanı’nda daha çok balıkçı meyhaneleri var. Meyhane çıkışı mutlaka bize uğrayan, kahvaltılık alışverişlerini bizden yapan müşterilerimiz var. Eski müşterilerimizin çoğu başka semtlere taşınmış olsalar da uğruyorlar, şarküteri alışverişlerini bizden yapıyorlar. ‘İkinci Bahar’ dizisi çekilirken şenlik vardı Samatya’da. Özellikle hafta sonları dolar taşardı buralar, İstanbul’un dört bir yanından, hatta şehir dışından bile gelirlerdi. Dizi bittikten sonra bir yıl daha devam etti bu popülerlik ama sonra hepsi bitti. Esnafın çoğu da gitti buradan.

Sizin peynirleriniz, özellikle de tulum peyniriniz çok beğeniliyor. Hangi çeşitler var, biraz anlatır mısınız?

İnek, koyun ve keçi beyaz peynirleri, Trakya kaşarı, Ezine beyaz peyniri, Erzincan ve Siirt tulum peynirleri var. Erzincan tulum her zaman beğenilen bir peynir ama Siirt’te de iyi tulum yapılıyor. Tulum peynirlerimiz çok beğeniliyor. Peynir dışında kahvaltılık ve şarküteri ürünlerimiz var. Kayseri pastırması, parmak sucuğu ve kavurmasını satıyoruz. Salam, sosis, sucuk, reçel, pekmez çeşitleri var. Dolmalık, siyah ve çizik zeytinlerimiz, zeytin ezmelerimiz mevcut. Kışın çeşitler biraz daha artıyor. Tereyağı ve kaymağımız da çok beğeniliyor. Petek balı Sivas ve Erzincan’dan geliyor. Kışın 10’uncu aydan sonra Karakovan balı geliyor, biliyorsunuz o çok değerli bir bal. Ayrıca kışları soğuk meze de oluyor ama yazın sıcak yüzünden kaldırıyoruz.

Çok eski bir pastırma kesme aleti var burada, kaç yıllık? Biz 30 yıl önce ilk açtığımızda ikinci el olarak aldık. Bizden önce kim bilir kaç yılı vardır. Pastırmaları zar gibi, incecik dilimler halinde doğruyor.

Tek başınıza işletiyorsunuz dükkânı değil mi, yanınızda çalışan kimse yok? Eskiden biz burada üç kişiydik, yanımda çalışan iki kişi vardı. Ayrıldılar, onlar da dükkân açtı ama yoğunluk vardı tabii o zamanlar. Tek başımayım şimdi. Sabah 11’den gece 11’e kadar açığız.

En çok ne satılıyor Namlı Pastırmacı’da?

En çok pastırma, beyaz peynir ve eski kaşar satılıyor. Nerede olursanız olun iyi peyniri müşterisi mutlaka gelir bulur. Ezine inek beyaz peynirleri Balıkesir, Bandırma’dan, koyun ve keçi peynirleri Ezine Bergas Köyü’nden geliyor. Kaşar Trakya, Kırklareli’den. Anadolu kaşarı pek tercih edilmiyor bizde. Ayrıca ekmek arası sandviç yaptırmaya da gelirler. Ekmeğinizi alıp geliyorsunuz, içine buradan istediğiniz ürünleri koyup sandviç hazırlıyoruz. Çevredeki esnaf da özellikle peynir alışverişini bizden yapıyor.

Sizin pek çok ünlü müşteriniz de oldu değil mi, kimler geldi kimler geçti Namlı Pastırmacı’dan?

Aydın Boysan en sık gelen müşterilerdendi. Rahmetli olana kadar geliyordu. Beyaz peynir, mihaliç peyniri, eski kaşar peyniri ve zeytin alırdı. Samatya’da Develi’ye gelir ve her geldiğinde mutlaka bize de uğrar, alışverişini yapardı. ‘İkinci Bahar’ dönemi Şener Şen de iyi müşterimizdi, peynir çeşitlerinden alırdı. Türkan Şoray’ın favorisi ise tuzsuz dil peyniriydi. Ama dizi bittikten sonra pek gelmediler. 2011’de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bizden alışveriş yapmıştı. Hatta gazete haberini çerçeveletip duvara astım. Ezine peyniri, siyah ve yeşil zeytin ile karakovan balı satın almıştı.

Namlı Pastırmacı’nın sahibi Dursun Yağız, 30 yıldır Samatya’da. 

Röportaj Birgül Kopuz

Fotoğraf Altan Aykan

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange