Salgın sonrası yemek yeme alışkanlığındaki değişim

by Basak Oksak

Özellikle pandemi sonrası yeme alışkanlıklarında ne gibi değişimler olduğunu gözler önüne seren ve Thermomix tarafından gerçekleştiren araştırma, çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, pandemi sonrası yemek siparişlerinde ciddi bir düşüş gözleniyor. Evde yemekleri çoğunlukla kadınlar pişirirken, yeni tarifler için en çok YouTube videoları takip ediliyor. Dünya mutfaklarından en çok İtalyan mutfağı sevilerek tüketilirken, Türkiye’de çoğunlukla günde 2 öğün yemek yeniliyor…

Pandemi sebebiyle evde çok daha fazla vakit geçirmeye başladığımız ve dijitalleştiğimiz şu günlerde toplantılarımızdan müşteri ilişkilerine, sosyal ilişkilerimizden giyim tercihimize kadar birçok şey değişti. Küçük ev aletlerine talebin artması, daha önce ekmek gibi denenmeyen tariflerin evde yapılmaya başlaması ve market alışverişlerinin şekil değiştirmesi gibi…

Yemek siparişlerinde ciddi düşüş

Her 10 katılımcıdan 6’sının evde daha çok vakit geçirmesinin yemek düzenini olumlu yönde etkilediği belirtilen araştırmada, katılımcıların yüzde 61’i her gün evde yemek pişirdiğini belirtirken, yüzde 21’i gün aşırı, yüzde 18’i ise haftada 1-2 kez cevabını verdi.

Ankettin dikkat çekici sonuçlarından biri ise pandemi sonrasında dışarıdan yemek sipariş etme alışkanlıklarının değiştiği yönünde. Evlerinde pişirmeyi tercih ettiklerini belirten katılımcıların yüzde 62’si dışarıdan hiç sipariş vermediğini, yüzde 18’i haftada bir kez sipariş verdiğini, yüzde 20’lik kalan kesim ise sipariş sıklığının haftada 3-4’ü bulduğunu dile getiriyor.

Mutfağa çoğunlukla kadınlar giriyor

Evde yemekleri çoğunlukla kadınlar yapıyor. Ankete göre mutfakta şeflerin yüzde 80’i kadınlar, yüzde 14’ü ise erkekler oluyor. Hemen hemen her gün yeni yemek pişirildiğini dile getiren erkek katılımcılar en çok eşlerinin yemeğini yemekten hoşlanıyor.

Ankete göre yemeklerden sonra katılımcıların yüzde 43’ü Türk kahvesini tercih ederken, yüzde 37’si ise çay tüketiyor. Günde ortalama 2 öğün besleniliyor ve yemekten sonra mutlaka bir tatlı yeme ihtiyacı hissediliyor.

Türkler İtalyan mutfağına bayılıyor

Dünya mutfaklarından en çok İtalyan mutfağını sevdiklerini belirten katılımcıların yüzde 92 gibi büyük bir çoğunluğu yeni tatlar denemeye açık olduğunu söylüyor.

Yeni tarifler için dijital platformları takip ettiklerini belirten katılımcılar, en çok YouTube videolarından ilham alıyor. Katılımcıların yüzde 38’i yemek tarifleri için YouTube’u, yüzde 25’i ise influencer’ları takip ediyor. Markaların sosyal medya hesaplarını ya da uygulamaları tercih edenlerin oranının ise yüzde 17 olduğu görülüyor.

Basılı yemek kitapları dijital platformların gerisinde kalıyor. Her 10 kişiden 4’ü yemek kitabı satın aldığını belirtirken, 6’sının tercih etmediği görülüyor.

Elektrikli mutfak aletleri merakı

Katılımcıların yüzde 83’ünün evinde elektrik mutfak aleti olmasına rağmen, yüzde 71’i pratik bulduğunu ve yüzde 67’si yemek hazırlarken kullandığını belirtiyor. Elektrikli mutfak aletleri alışverişinde kesenin ağzını açan katılımcılar “En fazla ne kadarlık ödeme yaparsınız” sorusunda ise yüzde 38’i 500-2000 TL cevabını verirken, yüzde 40’ı 2000 TL üzeri ödeme yapabileceğini belirtiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange