“Restoran Haftası” başlıyor

by Basak Oksak

Restoran Haftası 15 Ekim – 31 Ekim tarihleri arasında lezzet tutkunları ile buluşacak.

9. kez gerçekleşecek olan Restoran Haftası, şehrin gelenekselleşen ve merakla beklenen, öncü lezzet buluşmasıdır. Etkinlik süresince katılımcı restoranlar; kendi konseptlerine uygun olarak o senenin teması ile hazırladıkları özel lezzetleri menüler şeklinde uygun fiyat politikasıyla sunuyor. Ayrıca Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partnerların işbirlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi ile sanat ve modayı birleştiren yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak.

Bu sene İstanbul’un yeme-içme konusunda tercih ettiğiniz tüm bölgelerinde seçili ve anlaşmalı restoran, bistro, cafelerinde ve Kanyon’da lezzet tutkunlarıyla buluşacak. Unesco Gastronomi Başkentlerinden biri olan Gaziantep restoranlarında da bu sene Restoran Haftası menüleri lezzet severleri ağırlayacak.

Lezzetleri deneyimlemek için Restoran Haftası göreceğiniz Restoran Haftası menülerinden sipariş vermeniz yeterli. Kahvaltı Menüleri 35 tl, Öğlen Menüleri 35 tl, Akşam Menüleri 55 tl olarak restoranlarımızda sunuluyor. Bazı restoranlarımızda öğlen ve akşam 35 tl’lik menüler, bazılarında ise 55tl’lik menü uygulamaları mevcut. Tadım menüsü sunan restoranlarımızın menülerinde ise 4 veya 5 lezzet bulunuyor ve bu menülerde fiyat avantajlı olarak sunuluyor.

Bu sene Restoran Haftası boyunca menülerde Türk Mutfağı lezzetleri ile karşılaşacaksınız. Restoran Haftası’na katılan restoranlar, Türk Mutfağı’nın beğendili tas kebabından saray usulü zeytinyağlılara, İstanbul mutfağının geleneksel lezzetlerinden topik ve uskumru dolmasından ülkemizin her bölgesinden yerel malzeme ile hazırlanan yeni şehir mutfağımızdan örneklere, Tire köftesinden tepsi kebabına, kaytaz böreğinden künefeye, Antakya tuzlu yoğurdundan, İzmir’in sakız tatlısına bölgelere özgü onlarca yemeğe öğlen, akşam ve tadım menülerinde yer verecekler.

Tadım Menüleri, tüm dünyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan, sunulduğu restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetleri bir arada deneyimleyebileceğiniz menü formatıdır. Restoran Haftası’nda tadım menüleri bu sene Türk Mutfağı’ndan şimdiye kadar keşfetmediğiniz geleneksel veya şefin yaratıcılığını sergilediği yerel malzemeler ile hazırlanan inove lezzetler ile sizlere yeni lezzet deneyimi sunuyor.

Etkinliğe katılan 100’e yakın restoran, menülerini sunarken; bazı noktalar “Tadım Menüleri”, “Chef’s Table”, “Tadına Bakma Sanatı Yemekleri”, “Sohbetler”, “Social Table” başlıklı farklı etkinliklere imza atacak. Aynı zamanda Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partnerların işbirlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi ile sanat ve modayı birleştiren yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak. Restoran Haftası kapsamında İstanbul Kanyon’da 20 Ekim’de “Restoran Haftası Tek Lokmada Türk Mutfağı” ikramlarıyla, Restoran Haftası restoranlarının lezzetleri Kanyon misafirlerine sunulacak.

Bu sene Restoran Haftası’nda ilk defa yer alan kahvaltı menülerinde ise tam bir deneyim yaşanacak. Ülkemizin en sevilen Alaçatı, Bozcaada, Karadeniz, Van, Antep, Antakya gibi bölgelerinde sunulan kahvaltıların konsept olarak sunulmasının yanı sıra müthiş bir kahvaltı çeşitliliği yaşanacak. Antakya’nın coğrafi işaretli Sürk peyniri, Bergama’nın tulum peyniri, Edremit Sepet, İsli Çerkez, Ezine ve Anadolu peynir envanterinden ülkenin tüm coğrafyalarından peynirler, Urla’nın hurma zeytini, Edremit’in çiziği, Nizip Tapan, Akhisar Domat, Ayvalık Yuvalama, Mardin halhalı zeytinleri, Muğla çam balı, Kastamonu kestane balı, Datça Çiçek Balı, Kandıra manda kaymağı, Trabzon yayık tereyağı, Kayseri ve Kastamonu pastırması, pişi, kumru, mevsimin tüm taze yeşillikleri, soğanlı saray yumurtası, patatesli anne yumurtası, su böreği, acılı ekmek, Bozcaada ekmeği, Germiyan ekmeği, Patatesli Bolu ekmeği kahvaltı menülerinde deneyimleyeceğiniz lezzetlerden.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange