Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanır?

by selenay

Taze meyve ve sebzeler, vitaminleri, mineralleri, lifleri ve antioksidanları diyetinize dahil etmenin sağlıklı bir yoludur.

Taze meyve ve sebzeleri yemeden önce, yüzeylerindeki istenmeyen kalıntıları gidermek için su ile iyice durulanması uzun zamandır tavsiye edilmektedir.

Bununla birlikte, COVID-19 salgını göz önüne alındığında, taze ürünleri yemeden önce su ile yıkamanın yeterli olup olmadığını merak ediliyor. Taze sebze ve meyveleri sadece su ile yıkamak mı yoksa farklı temizleyiciler ile yıkmak mı? Detayları yazımızdan okuyun.

Neden taze ürünleri yıkamalısınız?

Küresel salgın olsun ya da olmasın, taze meyve ve sebzeleri uygun şekilde yıkamak, potansiyel olarak zararlı kalıntı ve mikropların yutulmasını en aza indirmek için iyi bir yoldur.

Taze ürünler, siz marketten veya pazardan satın almadan önce çok sayıda kişi tarafından işlenir. Taze ürünlere dokunan her elin temiz olmadığını varsaymak en iyisidir.

Taze meyve ve sebzeleri yemeden önce yeterince yıkamak, mutfağınıza giderken üzerlerinde kalabilecek kalıntıları önemli ölçüde azaltabilir.

En iyi taze sebze/meyve temizleme yöntemleri

Taze ürünleri suyla durulamak uzun zamandır meyve ve sebzeleri tüketmeden önce hazırlamanın geleneksel yöntemi olsa da, mevcut pandemi birçok insanı bunun onları gerçekten temizlemek için yeterli olup olmadığını merak ediyor.

Bazı insanlar ek bir önlem olarak sabun, sirke, limon suyu ve hatta çamaşır suyu gibi ticari temizleyicilerin kullanılmasını savunuyor.

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) dahil olmak üzere sağlık ve gıda güvenliği uzmanları, bu tür maddelerin kullanılmasının daha fazla sağlık tehlikesi oluşturabileceğini söylüyor. Ticari temizlik kimyasallarının yutulması ölümcül olabilir ve asla yiyecekleri temizlemek için kullanılmamalıdır.

Ayrıca, limon suyu, sirke gibi maddelerin ürünleri temizlemede sade sudan daha etkili olduğu kanıtlanmamış ve hatta yiyecekler üzerinde ek tortular bırakabildiği saptanmış.

Bazı araştırmalar, sadece su veya kabartma tozu eklenmiş su kullanmanın belirli maddelerin çıkarılmasında daha da etkili olabileceğini öne sürse de, çoğu durumda soğuk musluk suyunun yeterli olduğu konusunda fikir birliği devam etmektedir.

Meyve ve sebzelerinizi tüketmeden önce, üzerlerinde olabilecek mikrop ve madde miktarını en aza indirmek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

  • Elma, limon ve armut gibi daha sıkı kabuklu meyveler ile patates, havuç ve şalgam gibi kök sebzelerin, gözeneklerindeki kalıntıları daha iyi çıkarmak için temiz, yumuşak bir kıllı bir fırça ile temizleyin.
  • Ispanak, marul, pazı, pırasa ve Brüksel lahanası ve Çin lahanası gibi turpgil sebzelerin en dış tabakası çıkarılmalı, ardından bir kase soğuk suda bekletilip, süzülmeli ve su ile durulanmalıdır.

Ürününüzü iyice duruladıktan sonra temiz bir kağıt veya bez havlu kullanarak kurulayın. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange