Kahvaltı Sofranız Şenlensin: Yaz Omletleri

by selenay

Doyurucu ve sağlıklı bir besin olan yumurta, yaz otları ve sebzeleriyle birleştiğinde çok lezzetli bir kahvaltı alternatifi oluyor. Omlet sevmeyenler bile bu enfes tarifleri denedikten sonra fikrini değiştirebilir…

Kuşkonmazlı omlet

Malzemeler

2 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tereyağı

2 adet kuşkonmaz

1 tutam tuz-karabiber

Yeşillik

1 adet patates

Yapılışı

Yumurtalar derin bir kapta iyice çırpılır. Tuz ve karabiber ilave edilir. Kuşkonmazlar önceden haşlanarak doğranır. Isıtılmış tavaya tereyağı atılır. Yumurta da tavaya dökülür ve yayılması sağlanır. 1 dakika sonra kuşkonmazlar atılır ve pişirilir. İçerisine isteğe göre peynir de ilave edilebilir. Bir spatula yardımı ile yarım olacak şekilde kapatılır ve diğer tarafı da pişirilir. Önceden hazırladığınız yeşillik ve patates kızartması ile tabak dekore edilerek servis edilir.

Ege otlu lorlu omlet

Malzemeler

2 adet yumurta

Ege otları (radika, turp otu, cibes, ısırgan otu)

50 gr lor peyniri

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz

Karabiber

Yapılışı

Yumurtalar çırpılır. Ege otları ayrı tavada sotelenir. Isıtılmış ve yağlanmış teflon tavaya yumurta ilave edilir. Genişçe yayılması sağlanır. Ege otları ve peynir yumurtanın yarısını kapatacak şekilde yayılır. Baharatlar eklenir. Yumurtanın diğer tarafı, koyduğunuz malzemeleri kapatacak şekilde spatula yardımıyla kapatılır. Ters düz yapılarak pişirilir. Daha sonra servis tabağına alınarak servis edilir.

Enginarlı omlet

Malzemeler

2 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tereyağı

2 adet enginar

1 tutam tuz ve karabiber

Yeşillik

1 adet patates

Yapılışı

Yumurtalar derin bir kapta iyice çırpılır. Tuz ve karabiber de ilave edilir. Enginarlar önceden haşlanarak doğranır. Isıtılmış tavaya tereyağı konulur. Yumurta dökülür ve yayılması sağlanır. 1 dakika sonra enginarlar atılır ve pişirilir. İçerisine isteğe göre peynir de ilave edilebilir. Spatula yardımı ile yarım olacak şekilde kapatılır ve diğer tarafı da pişirilir. Önceden hazırladığınız yeşillik ve patates kızartması ile dekore edilerek servis edilir.

Çeri domatesli omlet

Malzemeler

2 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tereyağı

2 adet çeri domates

1 tutam tuz ve karabiber

Yeşillik

1 adet patates

Krema

Yapılışı

Yumurtalar derin bir kapta krema ile iyice çırpılır. Tuz ve karabiber ilave edilir. Çeri domatesler dilimler halinde doğranır. Isıtılmış tavaya tereyağı atılır. Yumurta dökülür ve yayılması sağlanır. 1 dakika sonra domatesler eklenir ve pişirilir. İçerisine isteğe göre peynir de ilave edilebilir. Spatula yardımı ile yarım olacak şekilde kapatılır ve diğer tarafı da pişirilir. Önceden hazırladığınız yeşillik ve patates kızartması ile dekore edilerek servis edilir.

Executive Chef Şamil Akşit 

Reges, a Luxury Collection Resort & SPA Çeşme

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange