Japon Usulü Tavuk Şiş: Yakitori

by selenay

Japon mutfağına özgü bir tür tavuk kebap, başka bir deyişle şiş kebabın Japon versiyonu. Japonya ve Asya’nın vazgeçilmez yemeklerinden. Yol üzerindeki tezgâhlarda da sık rastlanan geleneksel bir sokak lezzeti. Mazisi 1600’lü yıllara kadar dayanıyor. İşte size evde yapabileceğiniz lezzetli bir yakitori tarifi…

MALZEMELER
5–6 parça kemiksiz
Tavuk göğsü
6–8 parça kemiksiz
Tavuk budu
2 diş doğranmış sarımsak
1 yemek kaşığı zencefil
1 çay kaşığı zencefil tozu
1 çay kaşığı karabiber
1/3 bardak su
3 kaşık Japon pirinç şarabı/kırmızı ya da beyaz şarap
1/4 bardak + 2 yemek kaşığı kahverengi şeker
1 yemek kaşığı damıtılmış sirke / pirinç şarabı sirkesi
1 yemek kaşığı mısır unu
6 – 7 parça tahta şiş

Hazırlanışı:

 • Tahta şişleri 10–20 dakika için suda bekletin. Böylece şişlerin ızgara ya da kavurmada yanması önlenmiş olur.
 • Yakitori sosu ve marinesini hazırlayın. Geniş bir kâsede, soya sosu, su, kırmızı şarap, kahverengi şeker ve damıtılmış sirkeyi, şekerli granüller çözülene kadar iyice karıştırın. Bunu teyelleme sosu ve marinesi olarak kullanacağımız için mısır ununu henüz eklemeyin.
 • Tavuğu derisinden, bağlarından ve kıkırdaklarından ayırın. Özellikle marketlerden aldığınız tavuklarda kıkırdak ve kemik bulunabilir. Rahatsız edici oldukları için onları mutlaka ayıklayın. Aksi halde eğlenceli bir barbekünün ortasında kemik ısırıp tükürmek zorunda kalmak çok kötü. Bıçağınızın arkasını kullanarak, tavuğun yüzeyini hafifçe dövün. Bu marinenin hızlı emilmesi için çok önemli bir adımdır.
 • Tavukları iki parmak genişliğinde parçalara ayırın. Bu tavukların marinesinin emilimini hızlandırır ve tahta şişlere sarımı kolaylaştırır. Tavuk parçalarını geniş kâseye aktarın. Karabiberi, doğranmış sarımsağı ve zencefil tozu veya doğranmış zencefili kâseye ekleyin. Çeşniler iyice yayılana kadar karıştırın. Japon halkı gerçekten zencefili sever.
 • Tavuk parçalarına 1/4 yakutori sosu ekleyin. Daha sonra karıştırın ve minimum 10 dakikalığına marine edin. Mısır ununu daha önce eklemememizin nedeni, marine olarak bir kısmını kullanacak olmamız.
 • Yakutori sosunu bitirin. Sosu küçük bir tavaya aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Yakmadığınızdan emin olun yoksa çekici olmayan bir acı tada sahip olur.
Yakitori1
 • Mısır unu karışımını hazırlayın. Bir yemek kaşığı mısır ununun içine iki yemek kaşığı sostan ekleyin. Mısır unu tamamen çözülene kadar karıştırmaya devam edin. Otantik Japon yakitorisinde mısır unu kullanılmaz. Onun yerine, koyulaşana kadar soya sosu karışımını azaltıyorlar.
 • Mısır unu karışımını tavadaki yakitori sosunun içine atın. Koyulaşana kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra soğuması için bir kenara ayırın. Sos yoğunlaşırken kısık ateşte pişirmeye devam edin ve yanmadığına emin olun.
 • Tavuk şişleri hazırlayın. Bir tahta şiş alın ve tavukları ona geçirin. Şişin sonunda tutabilecek kadar boşluk bıraktığınıza emin olun. Tahta şişe tavukları dizerken, alternatif olarak şişi tavuğun önce üstünden sonra altından geçirerek zigzag şeklinde bir yol izleyebilirsiniz. Bu, tavuğun şişten asılıp sallanmasını önler.
 • Fırça yardımı ile yakitori sosunu kebaplara sürün. Her yanı dört dakika kadar ızgarada ya da kızartarak pişirin. Tavuğu fazla pişirmeyin. Eğer ızgaranız yoksa onun yerine turbo fırında da pişirebilirsiniz. Sıcaklığı 180 dereceye ayarlayın ve tavuğu 8 dakika pişirin (her bir tarafı için 4’er dakika kadar). Tavuğu fazla pişirmediğinize emin olun yoksa kuru ve lastik gibi bir etle kalırsınız.
Yakitori2
 • Kebaplar tamamen pişene kadar fırçayla ilave sos sürün. Etin kuruduğunu gördüğünüz zaman ilave sos ekleyin. Piştikleri zaman ızgara veya tavadan alın ve tabağa yerleştirin.
 • En iyi servis şekli yanında pilav ve sebzelerle olur. Servis etmeden önce kebapları son bir kez yakitori sosuyla fırçalayın. İstediğiniz gibi tabağa yerleştirin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange