Fakir’den Kaave Shop’lar geliyor

by Basak Oksak

Ürettiği altı farklı kahve makinesi ile kahveseverlerin yüzünü güldüren Fakir Hausgeräte, yeni alt markası Kaave A.Ş. ile kahve zincirleri açmaya hazırlanıyor. Fakir Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Kalkan, “Diğer kahve zincirlerinden farklı, sıcak, dinamik, insana enerji veren ve keyifle vakit geçirilebilecek bir konsepte sahip olacak” diyor.

86 yıllık köklü bir marka olan Fakir Hausgeräte, 1985 yılından bu yana Türkiye pazarında. 350’nin üzerinde ürün çeşidinin önemli bir bölümünü kahve makineleri oluşturuyor. Markanın mutfak grubunda altı adet farklı kahve makinesi bulunuyor.

Fakir, alt markası Kaave A.Ş. ile de yakın zamanda ‘cafe shop’lar açmayı planlıyor. Fakir Hausgeräte Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Kalkan, insanların keyifli vakit geçirebildikleri ve dünyanın en ünlü kahvelerini deneyimleyebilecekleri, konsept kafeler olacağını söylüyor. Hedef, ilk senede 100 mağaza…

Fakir, 1933’te kurulan bir firma, Türkiye pazarına ilk ne zaman ve hangi ürünle girdi?

Fakir Hausgeräte, 86 yıllık, güçlü ve köklü bir marka. Kalite, güven ve yenilik markanın temel yapı taşlarını oluşturuyor. Böylece Avrupa sınırlarını aşıp tüm dünyada sevilen bir marka haline gelmeyi başardık. Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Fakir’in Türkiye hikâyesi 1985 yılında Saruhan Şirketler Grubu’nun markanın distribütörlüğünü alması ile başladı ve bu birliktelik zaman içinde çok daha güçlenerek bugünlere geldi. Türk tüketicisi, kalite ve güven ile özdeşleşen Fakir Hausgeräte ürünlerini çok sevdi. Aralıksız 34 yıldır bizimle olan bir markadan söz ediyoruz. Pazara sunulan ilk ürünler yağlı radyatörler ve halı yıkama makineleri oldu. Fakir denilince akla ilk halı yıkama makineleri ve elektrikli süpürgeler gelse de küçük ev aletleri, kişisel bakım, ütü, hava temizleyiciler, ısıtıcılar, nem alma verme cihazları gibi farklı kategorilerde 350’nin üzerinde ürün çeşidi ile pazardayız.

Mutfak grubunda yer alan kahve hazırlama ürünleriniz hangileri?

Mutfak grubunda altı adet kahve makinemiz yer alıyor. Türk kahvesi makinelerinde yıldız ürünlerimiz Fakir Kaave ve 2018’in son çeyreğinde piyasaya sunduğumuz, yeni çıkardığımız üstün teknolojili Kaave Dual Pro. Türk kahve makineleri dışında dünya kahveleri hazırlayan Fakir Coffee Rest ve Café Prestige gibi ürünlerimiz de var. Ayrıca Fakir River katlanabilir ve Cafesto cezve tipi Türk kahvesi makinelerimiz de bulunuyor. Aromatic kahve ve baharat öğütücüsü de özellikle kahve tutkunları için ürettiğimiz kullanışlı bir makine.

Fakir ilk olarak ne zaman ve hangi ürün ile Türkiye’de kahve makineleri pazarına girdi ve neden böyle bir karar aldı?

2015 yılının ilk aylarında planlama ve Ar-Ge çalışmalarına başladığımız ilk Türk kahve makinemiz Fakir Kaave, oldukça uzun ve titiz bir çalışma sonrası 2016 yılının haziran ayında tüketiciyle buluştu. Lansman sonrası ciddi anlamda hem sektör profesyonellerinden hem de piyasadan olumlu tepkiler aldık. Tepkilerin sonuçlarını satış grafiğinde net olarak gördüğümüzü söyleyebilirim. Ürün yaşam eğrisinin en zorlu süreci olan ilk yılı, yüzde 14’lük pazar payı alarak başarılı bir şekilde tamamladık. Sonraki dönemde de her yıl kademeli olarak yükselen satış grafiğimiz, bugün istediğimiz seviyelere ulaşarak bizi gururlandırıyor.

Dünyanın en yeni trendlerini, ürünlerimize yansıtmak adına Ar-Ge departmanımız ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmeye yönelik sürekli olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Biz Kaave ile iki yılı aşkın bir süredir bu pazarda yer alıyoruz. Tüketicilerimizin hafızasında kalite, güven esasına dayalı yarattığımız olumlu imaj ile her yeni ürünümüzde beklentileri en üst seviyede karşılamayı ilke edinmiş bir markayız. Bu yüzden hızla büyüyen ve tüm dünyada trend olan kahve pazarında biz de yerimizi almak istedik. Her kategoride iddialı olduğumuz ve teknolojimize güvendiğimiz için de kahve pazarında fark yaratacak ürünler yaptık. 

Kahve hazırlama makineleri pazarının büyüklüğü nedir, ne kadarını Fakir karşılıyor?

Kahve makineleri pazarı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Türk kahve makinesi pazarı 2017’e göre yüzde 27 büyümeyle 270 milyon TL’ye ulaştı. Kısa zamanda bu pazarda yüzde 13.3’lük bir pay alarak yakaladığımız başarı bizi daha da motive ediyor. Bu yıl sıcak içecek hazırlama ürünleri kategorisinde hem evlere hem de HORECA kanalına hitap edecek ürünlerle büyümeye devam edeceğiz.

Kahve hazırlama ürünlerinizin diğer rakip ürünlerden farkı ne, kısaca bahseder misiniz?

Biz marka kimliğimiz gereği ürünlerimizi uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda tüketicinin ihtiyaçlarına göre dizayn ederek tasarlıyoruz. Kahve makinelerimiz için de bu stratejimiz geçerli.

Asırlardır sohbetlerimize lezzet katan ve kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan Türk kahvesini, Fakir Hausgeräte teknolojisinden süzerek tüketiciye sunuyoruz. Bunu yaparken de lezzetten ödün vermemek adına klasikleşmiş cezvede pişirme yöntemini esas alarak makinelerimizi üretiyoruz. Ayrıca, Türk kahvesi makinelerimizde patenti bize ait olan ve taşmayı önleyen Luminasense teknolojisini kullanıyoruz. Kahveniz köpürmeye başladığında ışıklı gösterge sistemi devreye giriyor ve siz başında durmasanız bile taşma gibi olumsuz bir durumla karşılaşılmıyor.

2018’in sonunda piyasaya sürdüğümüz Fakir Kaave Dual Pro ise tüm bu özelliklerinin yanı sıra sekiz fincan kahveyi aynı anda yapabilme özelliği ve kullanım süresi uzunluğuyla rakiplerinden ayrışıyor. Kaave Dual Pro gerek kahvesever geniş aileler gerekse de HORECA sektörü için büyük avantaj sağlıyor.       

Türk kahvesi makineleri Türkiye dışında en çok hangi ülkelerde talep görüyor?

Türk kahvesi makinelerine özellikle Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkelerinin ilgisi oldukça sevindirici boyutta. Almanya, satış grafiği ile Kaave’ye yoğun bir ilgi gösterdi. Yurtiçi satış oranlarına kıyasla Kaave Türk kahvesi makinemizin ihracat payının istediğimiz seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz; ancak bu oranın önümüzdeki yıllarda artarak yükseleceğine inancımız tam. Almanya, Avusturya, İngiltere gibi öne çıkan Avrupa ülkelerinin yanı sıra başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden de büyük talep var. Ayrıca, Türki Cumhuriyetler’den gelen, günden güne artış gösteren satış rakamlarını da Türk kahvesi makinesi pazarının farklı ülkelerde büyüme yakalayacağının habercisi olarak değerlendirilebilir.

Türkiye’de kaç satış mağazası var, bu sayının artırılması planlanıyor mu?

2019 yılında yatırımlarımızı sürdürerek, büyümeye ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye genelinde 7 binin üzerinde satış noktasıyla tüketicilerimize hizmet veriyoruz. 36 yılda ülkemizdeki tüketicilerimizle güçlü bir gönül bağı oluşturduk. Marka sadakati çok yüksek olan bir marka olarak, nesiller boyu süregelen bu bağın daha uzun yıllar devam etmesi için çalışıyoruz. Bu doğrultuda mağaza sayımızı her geçen gün daha da artırmayı hedefliyoruz.     

Biraz da Kaave A.Ş.’den bahseder misiniz, kuruluş amacı nedir?

Kaave A.Ş., temellerini yeni attığımız ve Fakir ile işbirliği içerisinde olan bir alt marka gibi düşünülebilir. Kaave Shop’lar insanların keyifli vakit geçirebildikleri ve dünyanın en ünlü kahvelerini deneyimleyebilecekleri, konsept kafeler olacak. Bu mekânlarda Fakir’in profesyonel ve üstün teknolojili kahve makineleri kullanılacak. Hem göze hem damaklara hitap edecek bir konsept kurguladık.

Dünyada hızla gelişen ve büyüyen kahve pazarında rekabet de artıyor. Özellikle global zincir markaların dünyayı bir ağ gibi saran kahve shop’ları pazarda büyük pay sahibi. Türkiye’de de yabancı ve yerli markalar ile birlikte butik kahve dükkânları büyük talep görüyor. Kahvenin bu inanılmaz yükselişinin yanında, kahve makinelerimizin kısa zamanda yakaladığı başarı bize güçlü bir motivasyon sağlarken ilham kaynağı da oldu. Biz de kahve pazarında payımızı artırmak adına piyasa araştırmalarımızı yaptık ve Kaave A.Ş. projesini planlayıp pazarlama stratejilerimizi oluşturduk.

Kafelerin konsepti nasıl olacak, ilk şube ne zaman ve nerede açılacak? Kaç şubeye ulaşılması hedefleniyor?

Konsept olarak diğer kahve zincirlerinden daha farklı olacağını söyleyebilirim. Sıcak, dinamik, insana enerji veren ve keyifli vakit geçirilebilecek flamboyant bir konsepte sahip olacak. İlk şubemizi yaz mevsiminin ilk aylarında Halkalı Arena Park’ta açıyoruz.

Halkalı Arena Park’ta açılışını gerçekleştireceğimiz ilk mağazamızdan sonra ilk iki sene içerisinde 100 mağaza sayısına çıkmayı hedefliyoruz. Bunun yanında Türkiye genelinde 7 binden fazla satış noktamız bulunuyor ve bayilerimize franchise verme gibi bir hedefimiz de var. Projemizi anlattığımızda da bayilerimizden bu yönde geri dönüşler aldık. Bu bakış açısıyla tüm illerimizde yer alma hedefindeyiz.

Kahve makinelerinde ürün yelpazesini genişletmeyi düşünüyor musunuz, sırada neler var örneğin?

Kahve hazırlama grubunda hızla büyüdüğümüzü daha önce de belirtmiştim ve Ar-Ge departmanımız da sürekli olarak yenilikler üzerine çalışıyor. Yenilikçi bir marka olarak kahve hazırlama grubunu gün be gün büyüteceğiz.

Yakın zamanda piyasaya çıkacak ve daha çok HORECA sektörüne hitap edecek profesyonel kahve makinelerimiz ile ürün yelpazemizi epey genişleteceğiz. Americano, latte, espresso, cappuccino, macchiato gibi dünyaca ünlü kahveleri yapabilen profesyonel serimiz ile birlikte süt köpürtme cihazından kahve çekirdeği öğütücüye kadar bir işletmenin ihtiyacı olan tüm ekipmanı karşılayacak ürünler üretiyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange