Ev Yapımı Yoğunlaştırılmış Süt (Condensed Milk)

by selenay

Bu kolay ev yapımı yoğunlaştırılmış süt için sadece 2 malzemeye ihtiyaç vardır ve yapımı çok kolaydır. Aynı zamanda glütensiz, ultra kremsi ve pek çok farklı tarifte kullanılabilir!

Yoğunlaştırılmış süt özellikle yabancı mutfaklarda alışık olduğumuz bir ürün. Pastacılıktan, içecek ve çeşitli kahvelerin yapımına kadar sıklıkla kullanılan ‘’condensed milk’’ i marketlerde bulmakta zorluk çekebiliyoruz.  Bu ev yapımı yoğunlaştırılmış sütte, muhtemelen dolabınızda bulunan sadece 2 malzeme var: şeker ve süt! 

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT TAM OLARAK NEDİR?

Genel olarak, yoğunlaştırılmış süt, yavaş pişirilen süt ve şekerin bir kombinasyonudur. Sütü haşlamadan içindeki su çıkarılır. Aynı zamanda doğal olarak glütensizdir ve dünya çapında birçok farklı mutfakta bulunur.

İÇİNDEKİLER
  • Tam yağlı süt
  • Esmer ya da beyaz toz şeker

EV YAPIMI YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SÜT NASIL YAPILIR?

İşte 4 süper basit adımda ev yapımı yoğunlaştırılmış süt nasıl yapılır!

1. İlk olarak süt ve şekeri bir tencereye alıp karıştırın. Karışımı, şekerin çözülmesine yardımcı olmak için sürekli karıştırarak neredeyse kaynama noktasına getirin. Sık sık karıştırmak, topakların oluşmasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

2.Sonra ısıyı azaltın ve yaklaşık 35-45 dakika pişirin. Artık karıştırmaya gerek yok.

3.Karışım yarı yarıya azaldığında ve rengi biraz koyulaştığında hazır olduğunu anlayacaksınız. Aynı zamanda daha kalın bir kıvamda olacaktır.

4.Yoğunlaştırılmış sütü oda sıcaklığında tamamen soğumaya bırakın. Daha sonra hava almayan cam bir kaba aktarın. 

NASIL SAKLANIR?

Buzdolabı: Ev yapımı yoğunlaştırılmış süt buzdolabında yaklaşık bir haftaya kadar saklanabilir.

Dondurucu: Ayrıca yaklaşık 3 ay boyunca dondurabilirsiniz. Kullanmadan önce oda sıcaklığına getirin veya gece boyunca buzdolabında çözün.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange