Burçlara göre yeme alışkanlıkları

by Basak Oksak

Astrolojiye göre her burcun kendine özgü yeme alışkanlıkları ve farklı yemek tercihleri bulunuyor. Kimi geleneksel yemekleri tercih ederken, kimi egzotik ve farklı mutfakları deneyimlemeyi seviyor. Bazıları her lezzete açıkken, bazıları daha seçici olabiliyor. Tıpkı kişilik özellikleri gibi yeme içme tercihleri de burçlara göre farklılık gösteriyor…

Burcumuz (güneş burcu ve yükselen burç) kişilik özelliklerimizden davranış biçimlerimize kadar pek çok özelliğimizi belirliyor. Hatta yeme içme alışkanlıklarımızı bile… Elif Edes Tapan ile birlikte USLA’da (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi) ‘Astro Gastro’ workshop’ları düzenleyen astrolog Çağla Akgün, burçlara göre yeme alışkanlıklarını ve burçların damak zevklerini anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti de eğlenceli bir araştırmaya imza atarak 9.5 milyon kullanıcısının içinde doğum günü tarihlerini paylaşmayı seçenlerin 2018’in ilk 9 ayındaki siparişlerini inceledi. Araştırma, kullanıcıların burçlarına göre birbirinden çok farklılaşan lezzet tercihlerini ortaya koyuyor. Biz de bu iki konuyu birleştirdik ve burçlara göre yemek tercihlerini derledik.

Yazıyı okurken astrolog Çağla Akgün’ün şu uyarısına kulak vermeyi de ihmal etmeyin: “Yeme alışkanlıkları konusunda Ay burcunun önemi büyüktür; çünkü tüm yaşamımız boyunca arzularımızı ve içgüdülerimizi ayın yansıttığı enerjiyle ifade ederiz. Ayın gökyüzündeki seyahatini takip ederek günlük sofralarınızda ailenizin veya eve davet ettiğiniz misafirlerinizin yemekten daha çok keyif almasını sağlayabilirsiniz. Burçlara göre yemek alışkanlıklarını anlatırken önce Güneş burcunuzu, sonrasında da Ay burcunuzu okuyun.”

KOÇ 21 MART-19 NİSAN

Acılı, baharatlı ve
hızlı yenen yemekler

Özene bezene hazırlanmış yemek sofraları Koç burçlarına göre değildir; çünkü onlar telaşlı ve aceleci karakterlerdir. Vakitlerini saatler boyu yemek masasında harcamak istemezler. Yüksek kalorili basit öğünler, Koç burçlarının bitmek bilmeyen jeneratör gücüne iyi gelir. Acı biberli, baharatlı, soğanlı, salçalı yemekleri tercih edebilirler. Meyve olarak elmayı çok severler. Aynı şekilde tatlı tercihlerini de yine elma ile yapılmış olanlardan yana kullanırlarsa bundan çok keyif alabilirler. Koç burcu çocukları ise hamburger, patates kızartması ve makarnaya asla hayır diyemezler.

Koç burcu 2018 yemek tercihleri

Astrolojiye göre enerjik yapılarıyla dikkat çeken Koç burçları acı ve baharatlı yemeklere asla hayır diyemiyor. Bu burcun mensupları acılı bir lezzet olan çiğ köfteyi en çok sipariş ederek astrolojiyi doğruluyorlar. Koç burçlarının siparişlerinde ayrıca ıslak hamburger ve kıymalı kır pidesi ilk 3’te yer alıyor. Favori tatlıları ise çikolatalı sufle.

BOĞA 20 NİSAN-20 MAYIS

Yemek için yaşayanlar

Gastronomiye oldukça düşkün olan Boğa burçları kolayca mutfağı sanata dönüştürebilirler. Keyifle yemek pişirmek, sofra süslemek ve masa başında uzun saatler boyunca dostlarla sohbet etmek onlar için adeta bir ritüeldir. En iyi aşçılar Boğa burçlarından çıkar. Zodyak’ta beş duyusunu en güçlü kullanan Boğalar için lezzet ve göz zevki yemek sofralarının olmazsa olmazlarıdır. Dolayısıyla sıradan yemekler bile farklı soslarla bir şölene dönüşür. Açık büfeden ziyade ana yemeklerle donatılmış sofralar tam Boğa burçlarına göredir. Çikolata bu burcun insanının vazgeçilmezidir. Alkollü alkolsüz içeceklerin de yemekle uyumuna çok özen gösterirler.

Boğa burcu 2018 yemek tercihleri

Boğa burçları, yemek siparişlerinde daha pratik lezzetlere yöneliyorlar. Cheeseburger, etli ekmek ve Urfa dürüm Boğaların en sevdiği ilk üç lezzet. Tatlı tercihlerini ise enfes kreması ve bol çikolata sosuyla vazgeçilmez tatlılardan profiterolden yana kullanıyorlar.

İKİZLER 21 MAYIS-22 HAZİRAN

Yemek mi, o da ne!

Mümkünse mutfağın kapısından bile geçmek istemezler. Hatta genellikle eve gelen misafirlerini en yakın paket servisle ağırlarlar. Zira onlar için yedikleri yemekten çok, yapılan sohbetler ve paylaşılan fikirler önemlidir. Adeta bir anten gibi insanlar arasında bilgi taşımayı görev edinirler. Okuduğu kitaba veya izlediği filme odaklanıp yemek yemeyi unutanlara bile sıkça rastlanır. Boğa burcunun ziyafet şöleninden kalan kuru köfteyi salçalı köfteye dönüştürmek tam da İkizler burcuna göre bir karar olabilir! Yeni ve farklı menüler denemek isteseler de hüsranla sonuçlanabilir ya da vaktin nasıl geçtiğini fark edemediklerinden yemeğin altını yakabilirler. Konuklarını ağırlarken açık büfe veya brunch onlar için en iyi seçenekler.

İkizler burcu 2018 yemek tercihleri

Bol kalorili ama bir o kadar lezzetli olan mantı ve sosisli sandviç İkizlerin favori siparişleri arasında en üst sırada. En sevdikleri çorba ise mercimek çorbası. İkizler burcunun tatlı seçimi de pek hafif sayılmaz, sipariş şampiyonu elmalı tart.

YENGEÇ 23 HAZİRAN-22 TEMMUZ

Yemekten çok yedirmek

Yedirme, içirme, besleme, büyütme konusunda Yengeç’ten daha güçlü bir burç yok. Çevrelerindeki herkesi koruma ve kollama güdüsüyle yaratılmış Yengeçler, günlerinin büyük bir bölümünü mutfakta geçirirler. Hatta bununla da kalmayıp işi büyüterek restoran açmaya bile karar verebilirler; çünkü insanları doyurmaya bayılırlar. Aşevindeki yoksullara, muhtaç olanlara, sokak hayvanlarına ve mağdurlara yardım eli uzatmak Yengeçlerin yaşam felsefesidir. Dolayısıyla Boğalar kadar şık sofralar kuramasalar da becerikli elleriyle içine sevgi ve şefkat katarak size lezzetli yemekler pişirebilirler. Çocukluklarında yedikleri yemekler, anne tarifleri veya onlar için anısı olan nostaljik yemekler, Yengeçlerin menüsüne kolaylıkla dahil olur. Yengeçler, Zodyak’ta herkesin annesi olmayı seve seve kabul edebilecek burçlardır. Sıvı tüketimi ile yakından ilgili olan bu burcun insanları için meyve tabakları, değişik meyve suları ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleri oldukça önemlidir. Ayrıca annelerinin gençliğinden kalma masa örtülerini sererek hazırladıkları sofralarda, anılara yolculuk eden sohbetler kurmayı da çok severler.

Yengeç burcu 2018 yemek tercihleri

Yengeç burcunun en favori siparişleri arasında tavuk suyu çorba ilk sırada. Yöresel lezzetlerimizden İnegöl köfte ve Sultanahmet köftesi yengeçlerin en sevdiği diğer iki yemek. Favori tatlıda ise aşure ilk sırada.

ASLAN 23 TEMMUZ-22 AĞUSTOS

Sanatçı sofraları

Yemeklerin lezzetinden çok görüntüsü onlar için çok önemlidir. Örneğin lüks porselen tabaklar, kristal kadehler, ortamın zengin görüntüsü, hoş bir müzik eşliğinde yudumlanan yıllanmış şaraplar Aslan burcunun içindeki yaratıcı ve pozitif enerjiyi ortaya çıkarır. Güneş gibi ışıl ışıl olan karakterlerini hemen sofraya yansıtıp masadaki diğer insanları anında etkileyebilirler. Kendileri yemek pişirmeseler bile gittikleri mekânlarda mutlaka iyi bir şef olmasını tercih ederler. Aşçılarla rahatça işbirliğine girer ve görsel sunum konusunda uzun süre zaman harcayabilirler. Duygularını bir sanatçı ruhuyla yaşadıkları için onları bu anlamda harekete geçiren güçlü baharatlı yemekleri severler. Karanfil, tarçın ve safranı yemeklerinde hiç çekinmeden kullanabilirler. Fiziki veya ruhsal durumlarını iyileştirmek istediklerinde altın tozu serpilmiş tatlar deneyebilirler. Portakalla hazırlanmış hafif tatlılar da çok hoşlarına gidebilir.

Aslan burcu 2018 yemek tercihleri

Lükse düşkünlüğü ile bilinen Aslan burçlarının sipariş tercihleri mütevazı ve ekonomik yemekleri tercih ettiklerini gösteriyor. En çok sipariş verdikleri yemekler tavuklu pilav, cevizli lahmacun ve Ayvalık tostu. Favori tatlıları ise bol şerbetli halka tatlısı.

BAŞAK 23 AĞUSTOS-22 EYLÜL

Sağlıklı değilse almayayım!

“Sağlıklı değilse yemem” ya da “Küçük bir parça alıp önce tadına bakayım” gibi cümleleri sık sık Başak burçlarının ağzından duyabilirsiniz. Bedenine özen gösteren ve zararlı alışkanlıklardan ısrarla kaçınan mükemmeliyetçi Başak burçları, yaşam boyu ince, fit ve formda kalabilirler. Kızartmalar, fast food ürünler, paketlenmiş gıdalar, aşırı yağlı yiyecekler hiç Başak burçlarına göre değildir. Sağlıklı sebze yemekleri, az miktarda hayvansal gıdalar, değişik salatalar ve farklı zeytinyağlı mezelerle bir Başak burcunu mutlu etmek çok kolay! Titizlikle hazırlanmış bir ev yapımı kek de yüzlerini güldürebilir.

Başak burcu 2018 yemek tercihleri

Mükemmeliyetçi, detaycı ve titiz olmaları ile bilinen Başaklar, yemek siparişlerine göre tam bir sokak lezzeti düşkünü. En çok sipariş verdikleri yiyecekler arasında kokoreç ve simit yer alırken, bir diğer favori siparişleri bol acılı Adana kebap. Başakların favori tatlısı ise son zamanların yükselen yıldızı bomba.

TERAZİ 23 EYLÜL-22 EKİM

Yemekte estetik ve zarafet

Güzelliğe tutkun Terazi burçları, sofralarında estetik ve zarafet ararlar. Aslan burçları kadar süslü olmasalar da onlar için masadaki detaylar oldukça önemlidir. Peçeteler ve şamdanlarla süslenmiş kaliteli ve elegan yemek masalarında misafirlerini ağırlamak isterler. Terazi burçları, şarap, sarımsak, kekik, taze otlar, baharatlar ve diğer çeşnilerle sıradan lezzetleri farklı kılmayı severler. Sofralarını kaliteli bir şarap eşliğinde, meyve tatlıları, üzümler, kuru et ve şık bir peynir tabağı gibi detaylarla finalize etmekten hoşlanırlar. Yedikleri yemeklerin, damaklarına olduğu kadar gözlerine de hitap etmesini istedikleri için her detay onlar için çok önemlidir.

Terazi burcu 2018 yemek tercihleri

Terazi burçlarının en çok sipariş ettikleri lezzetlere bakıldığında ilk dikkat çeken çeşitlilik. En çok yaprak sarma, boyoz ve kıymalı çiğ böreği tercih ediyorlar. Tatlıda ise ilk tercihleri tarçınlı donut.

AKREP 23 EKİM-21 KASIM

Egzotik baharatlar, tutkulu lezzetler

Tutkularıyla hareket eden Akrep burçları için bedensel ve ruhsal tatmin çok önemlidir. O yüzden bünyelerinin çoğu zaman proteine ve bakliyatlara ihtiyaçları olur. Mercimek ve soya fasulyesi ile sıcak ve soğuk yemeklerde fark yaratabilirler. Soğan ve sarımsak da yemeklerinin temel lezzetini oluşturur. Bol baharatlı dip soslar ve fermente ürünler Akrep burçlarının derin duygularına hitap eder. Acı soslar ve egzotik baharatlar tutkulu lezzetlere dönüştüğünde Akrep burçlarının keyfine diyecek yoktur. Bu burcun insanı, zor olanı keyfe dönüştürmeyi adeta kendine amaç edinmiştir, bu yüzden yemek merasimi oldukça uzun sürer. Sert aromalı içkiler de Akrep burçlarının damak zevklerini tamamlar.

Akrep burcu 2018 yemek tercihleri

Akrep burçlarının sipariş tercihleri çok da acılı ve bol baharatlı yemeklerden yana olmadıklarını söylüyor. Akrepler en çok deniz ürünlerinin favorisi midye dolma, hem ana yemek hem de atıştırmalık olarak tükettiğimiz patates kızartması ve mangal sucuklu ekmek arası siparişi veriyor. Akreplerin favori tatlısı ise çilekli tartolet.

YAY 23 KASIM-21 ARALIK

Yeni lezzetlerin peşinde

Dünya mutfaklarını deneyimlemek için doğan Yay burçları, farklı tatlar denemeye oldukça açıklar. Etnik ve yöresel yemekler de onlara her zaman heyecan verir. Ancak mutfakla araları pek iyi değildir. Farklı kültürlerin yemeklerini tadabilecekleri değişik restoranlarda, dostlarıyla derin fikirler paylaşmak ve yaşam felsefesi üzerine sohbet etmek onları çok mutlu eder. Hayata hep iyimser bakan Yay burçları genellikle de mutlu insanlardır. Değişik soslar ve farklı tatlar eşliğinde film izlemek, arkadaşlarıyla birlikte dışarıya çıkıp bir restoranda keyifli sohbetler etmek veya imkânları varsa yurtdışında bir ülkeye gidip oranın yemek kültürünü deneyimlemek onları en çok mutlu eden aktivitelerdir. Yay burçları, her daim yeniyi keşfetmeye programlanmış, yerlerinde duramayan gezginlerdir.

Yay burcu 2018 yemek tercihleri

Yay burçlarının en çok sipariş ettiği lezzetlere bakıldığında daha geleneksel yemekleri tercih ettikleri görülüyor. Tavuk döner, ızgara köfte ve tantuni bu burç grubuna ait kullanıcıların en çok sipariş verdiği yemekler arasında yer alıyor. Tatlıda da geleneksel kuralı bozulmuyor. Hafif ve sütlü tatlı denilince ilk akla gelen fırın sütlaç Yay burçlarının favorisi.

OĞLAK 22 ARALIK-19 OCAK

Klasik ve basit

Eğer gerçekten çok sevdikleri insanlar söz konusu değilse Oğlak burçları misafir ağırlamaktan pek hoşlanmazlar. Çünkü onlar yalnızlıklarıyla gayet mutlu olabilirler. Kalabalık aile davetlerini bir kural ve geleneksellik içinde görev gibi yerine getirmek isterler. Dolayısıyla yeni lezzetler ve farklı tarifler denemek, mutfakta uzun saatler harcamak hiç bu burca göre değildir. Zaten onların her zaman yapacakları ve ‘çok önemli’ olan başka sorumlulukları vardır. Türk mutfağının en geleneksel menüsü olan kuru fasulye, pilav ve turşu onlar için genellikle yeterli olur. Ekşi, acı ve baharatlı yemekleri severler. Patates, havuç, şalgam, yer elması gibi kök lezzetlerle yapılan basit tarifler Oğlak burcunu oldukça mutlu eder. Salatalarını bol sirke ve limonlu severler.

Oğlak burcu 2018 yemek tercihleri

Gelenekçi ve seçici yapılarıyla öne çıkan Oğlaklar yemek seçimlerinde de tercihlerini gelenekselden yana kullanıyorlar. Kaşarlı gözleme, lahmacun, pilav üstü et döner oğlakların sipariş şampiyonu lezzetleri. Tatlıda seçici olan Oğlakların favorisi ise bol vanilya kremalı, üstü çikolata kaplı leziz mi leziz ekler.

KOVA 20 OCAK-18 ŞUBAT

Şaşırtıcı, aykırı, orijinal

Sofra adabı konusunda bilinen bütün kuralları topyekûn rafa kaldırıp şaşırtıcı, aykırı ve orijinal ne varsa masalarını bunlarla donatmaktan hoşlanırlar. Alışılmışın dışına çıkan tarifler, duyulmamış yemekler ve sıradan yemekleri bambaşka bir tarzda pişirmek tam da Kova burçlarına göre hareketlerdir. Çünkü bu burca sahip olanlar çevrelerindeki insanları şaşırtmakla mutlu olurlar. Mutfak aletleriyle işlerini çok kısa sürede halletmeleri ise her zaman en çok alkış aldıkları konudur. Tuhaflıkların burcu oldukları için menülerinde, onları ruhsal anlamda destekleyecek ve bünyelerini güçlü tutacak çerez, tahıl, kuşkonmaz ve kereviz gibi gıdalara yer verirler. Ayrıca derin dondurucudan çıkaracakları malzemelerle aniden baskın yapan misafirlerine hazırlıksız yakalanmamak konusunda da ustadırlar.

Kova burcu 2018 yemek tercihleri

Sipariş oranları Kovaların protein ağırlıklı beslenmeyi sevdiklerini gösteriyor. Tavuk kanat, kıymalı güveç ve ciğer şiş en çok sipariş ettikleri yemekler arasında yer alıyor. Tatlıda ise tercihlerini hafif ve sütlü tatlılardan yana kullanıyor ve birinciliği kazandibine veriyorlar.

19 ŞUBAT-20 MART

En basit yemeğe
anlam katar

Bu burcun insanları, her konuda olduğu gibi yemek konusunda da işleri oluruna bırakmaya eğilimlidir. Dolayısıyla mutfakta aceleci davranışlardan kaçınıp sakin çalışmayı tercih ederler. Bu durum yemekleri yetiştirememelerine sebep olsa da kurdukları sofralara kattıkları pozitif enerjileriyle herkesi mutlu etmek konusunda oldukça beceriklidirler. Evde ne varsa sadece onları pişirmek Balık burçları için yeterlidir; çünkü sanatçı ruhları en basit yemeği bile sofrada anlamlı kılar. Sadece bir çorba ve salata ile yetinerek misafirlerini evin bereketiyle doyuran kişilerdir. Duygusal diyaloglar, sezgisel güçler ve hayatın manevi boyutu ile ilgili sohbetler kurmak Balık burçları için yeterlidir. Yemeğe eşlik eden içecekleri oldukça önemseyen bu burcun insanları, birkaç meze eşliğinde kurulan keyifli bir içki sofrasıyla fazlasıyla mutlu olabilirler. Güzel hazırlanmış lezzetli bir pizzaya da hiç hayır demezler.

Balık burcu 2018 yemek tercihleri

Dünya zevklerine düşkün, hassas ve şefkatli Balıklar astrolojiye göre, mis kokulu bir çorbaya, köfteye ve hamur işlerine asla hayır diyemiyor. Balık burçlarının favori siparişleri ise bunu doğrular nitelikte. Üstü bol kaşarlı sımsıcak domates çorbası, köfte dürüm ve goralı sandviç en sevdikleri yemekler arasında üst sıralarda. Bol fıstıklı ve şerbetli baklava ise Balık burcunun karşı koyamadığı tatlılar arasında ilk sırada.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange