Bu brownie gerçekten masum!

by Basak Oksak

İsimleri yapmak istedikleri işi gayet net anlatıyor: Ek Biç Ye İç… Yarattıkları küçük kent bahçesinde ekip biçtiklerini misafirlerine ikram ediyorlar. Bir de brownie’leri var ki bu yazıya konu olacak kadar özel…

Beyoğlu’nun göbeğinde, bir kent bahçesinden günlük hasat ettikleri ürünleri servis eden, her yanı yeşilliklerle dolu bir mekân hayal edin. Duvarlarda yeme içme kültürümüze ait kitapların bulunduğu, salatanızdaki kekiğin bile hikâyesini bildiğiniz şık ve şirin bir yer burası. Yeşilliklerin kokusunu alabiliyor musunuz? Kendi salatanızı yaratabilir, çorbaları birbirine karıştırabilir ve düşük kalorili bir brownie sipariş edebilirsiniz. Hazır mısınız? İşte geldik! Burası, EK BİÇ YE İÇ!

İsimleri birebir yapmak istedikleri işleri anlatıyor aslında. Şartlar elverdiğince ekip biçiyorlar. Kendi yetiştirdikleri, yakın çevreden topladıkları organik ürünleri basit fakat herkesin kendine göre özelleştirdiği bir şekilde sunuyorlar. Mekânda atölye çalışmaları yapılıyor, etkinlikler düzenleniyor. Uygulamaya geçmek isteyen herkes, canlı topraklara dokunmak ve bu nefis yiyeceklerin tadına bakmak için davetli.

Tabii ilk adresin Taksim Meydanı’nın köşesinde olmasının önemi de şehrin bu kadar merkezinde üretim yapıp sağlıklı beslenmek hatta mümkünse bunun her yerde mümkün olabileceğini anlatmak. Tüketimimizin sürdürülebilir olması gerektiğinin altını çiziyorlar. İkinci adres ise çok yakında, Kurtuluş. Şu sıralar Kurtuluş’ta ekibe çok heyecan veren bir proje üzerinde çalışıyorlar. Devraldıkları ekmek imalathanesinde kendi ekşi mayalı ekmeklerini üretecekler. Hem bir ana mutfak hem de deneysel ürünler için laboratuvar olarak kullanacakları imalathanede bildiklerini ve öğrendiklerini ilgilenenlerle paylaşma amacındalar.

Düşük kalorili ve lezzetli

Her hafta değişen bir menüleri var. Beş farklı çorba çıkarıyorlar mutfaklarından. Kemik suyu çorbası şu aralar popüler bir seçim. Wrap ve salatalarda da seçenek oldukça fazla. Ayrıca, içeceklerini de kendileri yapıyorlar. Soğuk baskı yöntemiyle sıkılan buğday çimi, shot olarak servis ediliyor. Sıcak içecek isteyenler için de 20’den fazla bitkiden seçerek harmanladıkları çaylar mevcut.

‘Masum Brownie’ adını verdikleri düşük kalorili kek nefis. 50 gramı 106 kalori olan brownie’nin içerisinde tereyağı, beyaz un ve şeker yok. Hurma, bal, siyah fasulye ve zeytinyağı kullanılarak yapılıyor.

Mekânın sahipleri, “Her gün dev şehrimizin dev problemleriyle mücadele etmek zorunda olan, hayatını burada kurmuş ve burada sürdürmeyi arzulayan ama bunu umutla yapabilmek için biraz desteğe ihtiyaç duyan insanlar için açtık burayı. Yediklerimizin ve içtiklerimizin nereden geldiğini, nasıl üretildiğini sorgulamak bizim temel başlangıç noktalarımızdan” diyorlar.

Küçük bir kent bahçesi

Bahçedeki balıkların dışkıları, dışarıdan bir müdahale gerektirmeden doğal olarak kolonize olan bakteriler tarafından, bitkilerin özümleyebileceği bir besin haline geliyor. Bitkilerin emerek filtrelediği su ise balıkların yaşamasına olanak verecek temizlikte yeniden havuza dönüyor ve yaşam döngüsü tamamlanıyor.

Küçük bir kent bahçesinde bir şeyler ekip misafirlere servis etmenin onlara büyük bir keyif verdiğini söylüyorlar. Bir yeşilliği hasat edip, yıkayıp, aynı mekânda servis edebilmenin, şehrin merkez yerlerinde hizmet veren bir işletme için akıl almaz bir lüks olduğunu anlatıyorlar.  Ekip biçtiklerini, yiyip içenler de memnunlar ki geri geliyorlar. Doğal ve nefis lezzetlerin olduğu bu sevimli mekâna mutlaka yolunuzu düşürün. Kendinize masum bir brownie sipariş etmeyi de unutmayın.

Masum Brownie

Malzemeler:

425 gr Meksika fasulyesi

100 gr yumurta (ortalama 2 tane)

55 gram hindistancevizi yağı

2 çay kaşığı Vanilya aroması

2 yemek kaşığı granül ya da filtre kahve

60 gr kakao tozu

Yarım çay kaşığı karbonat

Yarım çay kaşığı tuz

165 gr hurma

Damla çikolata (tercihe bağlı)

Yapılışı

Fırını 160 dereceye ayarlayın. Kare kalıba yağlı kâğıt serin.

Süzülmüş fasulyeleri hurmayla birlikte püre haline getirin. İçine yumurtayı, eritilmiş hindistancevizi yağını, vanilya ve kahveyi ekleyin. Pürüzsüz kıvama gelene kadar çırpın. Kakao tozu ve tuz ekleyerek hepsini karıştırın. Kalıba dökün ve  25 dakika pişirdikten sonra soğuması için bırakın. Üzerine taze mevsim meyveleri koyarak servis edebilirsiniz.

Adres:

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Cd. No: 9, Beyoğlu/İstanbul

Telefon:

0212 293 52 42

yazı ve fotoğraf

Başak Okşak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange