Bitter çikolata ile ilgili az bilinen gerçekler

by Basak Oksak

Bunları biliyor muydunuz?

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çikolatanın bitter hali, sadece lezzet ve mutluluk değil sağlık da dağıtıyor. İşte bitter çikolata ile ilgili bilinmeyenler…

Para yerine kakao

Binlerce yıl önce doğan çikolatanın hikâyesinin baş kahramanları Mayalar ve Aztekler… Bu iki önemli medeniyet, kakao çekirdeklerini kavurup öğüterek su ile karıştırmış, mısır ve baharat ekledikleri bu karışıma da “Tanrıların yiyeceği” ismini vermişlerdi. Aztek ve Mayalar, kakaoyu sadece içmekle kalmadılar, ticarette de para yerine kakao kullandılar. Onlar çikolatanın sıvı halinin tadını çıkarırken Avrupa ise bu vazgeçilmez lezzetin tadını 16. yüzyılda fark etti. Kristof Kolomb’un keşif gezisinde gördüğü bu lezzet İspanyollar tarafından önce Avrupa’ya, oradan da dünyaya yayıldı. İlk çikolata ise 1876 yılında İngiltere’de üretildi. Aynı dönemde İsviçreli Daniel Peter ise sütteki fazla suyu çıkarıp çikolatayla karıştırarak dünyayı sütlü çikolatayla tanıştırdı.

Cennetten çıkma

Aztek mitolojisine göre kakao ağacı, cennette yetişen “İyilik ve kötülük ağacı”nın yeryüzündeki temsilcisiydi.

Çikolata sözcüğünün kökeni

Çikolata kelimesi ise Aztek dilindeki ‘xocolatl’ kelimesinden geliyor. ‘Xocol’ kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı ‘gürültü’, ‘atl’ ise ‘su’ veya  ‘içecek’ anlamına geliyor.

Bitterin farkı

İçinde yüksek oranda kakao bulunan, süt ve süt türevlerini içermeyen çikolatalar bitter çikolata olarak kabul ediliyor.

Bitter çikolatanın faydaları

Yüzde 70–85 kakao oranına sahip 100 gramlık bitter çikolata ortalama 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının yüzde 67’sini, magnezyumun yüzde 58’ini, bakırın yüzde 89’unu, manganezin yüzde 98’ini ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içeriyor.

Güçlü antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktiren flavonoidlerin sebze ve meyvelerin yanında en çok bulunduğu lezzetlerin başında bitter çikolata geliyor.

Bitter çikolata, beyin fonksiyonlarını desteklerken kalbi koruyor.

Enerjiyi yükselttiği gibi stresi de azaltıyor.

Sağlığa faydalı doymamış yağ asidi içeren bitter çikolata, kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterolü ise yükseltiyor.

Bitter çikolatanın içerisinde bulunan teobromin, özellikle soğuk kış günlerinde pek çok kişinin muzdarip olduğu öksürüğe ve boğazdaki kaşıntıya iyi geliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange