Ağız Bakımında Antik Trend: Oil Pulling

by selenay

Ağız sağlığının tüm vücudu etkilediği konusunda uzmanların çoğu hemfikir. Metabolik sistemin en önemli mekanizmalarından biri olan sindirim ağzımızda başlıyor ve pek çok hastalık da yine ağız yoluyla alınıyor. Yemek-içme ve solunum gibi hayati eylemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ağzımız aynı zamanda bakterilerin yaşaması için de son derece elverişli bir ortam.

Ayurvedik Yöntem: Oil Pulling

Bütünsel beden sağlığına ağız sağlığının etkisi modern tıbbın keşiflerinden biri sayılmaz, Hint tıbbının yapı taşı olan Ayurveda öğretisi, yüzyıllar evvelinden beri sağlıklı ve dengeli bir vücut için ağız sağlığının öneminden bahsediyor ve bunun için doğal yöntemler uyguluyorlar. Ayurvedik bir ağız temizleme metodu olan Oil Pulling, uzun süre ağız içerisinde çevrilen antiflamatuar özellikli Hindistancevizi Yağı veya Susam Yağı’nın antibakteriyel etkisiyle ağız sağlığının dengelenmesi üzerinde rol oynuyor. 

Oil Pulling Nasıl Uygulanır?

Oil Pulling yöntemini günlük rutine eklemeniz için gereken tek şey bir kaşık Zade Vital Hindistancevizi Yağı veya Zade Vital Susam Yağı ve ağız sağlığınıza ayıracağınız 20 dk. Tercih ettiğiniz yağdan bir kaşık ağzınıza alıp 20 dakika boyunca yutmadan ve gargara yapmadan ağzınızda çevirdikten sonra deniz sularını kirletmemek adına yağı lavaboya değil çöpe boşaltmanız öneriliyor. 

Bu işlemden sonra genelde iki saat bir şey yiyip içilmemesi tavsiye edilirken, dilerseniz ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange