Moda’dan ‘Guten Morgen’

by Basak Oksak

Kadıköy’ün en eski semtlerinden Moda, bugün yeni nesil kahveciliğin merkez noktalarından. Her biri başka bir müşteri kitlesine hitap eden mekânlar arasında, Alman konseptiyle ilgi çeken bir kahve dükkanı var.

İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olan Kadıköy, Anadolu Yakası’nın başkenti konumundadır. İlçe kendi içinde semtleriyle de ayrıca anılır; Yeldeğirmeni, Bahariye, Çarşı, Caddebostan, Göztepe, Erenköy, Kalamış, Fenerbahçe, Suadiye, Bostancı, Şaşkınbakkal ve tabii ki ilçenin en önemli semti Moda.

Moda, sınırları içinde birçok yeme içme noktasına ev sahipliği yapıyor. Özellikle son yıllarda gastronomi açısından farklı konseptlerde güzel mekânlar, ünlü şeflerin yeni markaları Moda’da yer alırken, semt, İstanbul’un ‘en’lerinin buluşma noktası olmuş durumda: En iyi hamburger mekânlarından en iyi sokak lezzetleri konseptine, en iyi dondurmacılardan en iyi pastanelere, en iyi kahvaltı dükkânlarından en iyi çikolatacılara…

Moda’nın önemli yeme içme duraklarından biri de elbette kahve mekânları. Yeni nesil kahve mekânlarının İstanbul’daki merkez ilçeleri Beyoğlu, Beşiktaş ve Kadıköy olurken, Kadıköy’ün Moda semti de bu kahve mekânlarının merkezi durumunda. Birbirine yakın konuşlanan Moda’daki kahve mekânları, her ne kadar dışarıdan bakınca aynı içerikleri sunuyor gibi görünseler de aslında kullandıkları kahve çekirdekleri, yaptıkları kahve yanı lezzetleri, sunumları, mimarisi, mekân konseptleri ve hitap ettikleri müşteri kitlesiyle birbirilerinden fazlasıyla da ayrılıyorlar. Moda’daki bu kahve dükkânları arasında gösterişten tamamen uzak, belli bir müşteri kitlesine hitap yerlerden biri de güne erken başlayanlara selam yolluyor: Guten Morgen.

Bir Alman konsepti kahve mekânı

Guten Morgen, daha evvel Eskişehir’de kahve dükkânı işletmiş olan Tolga Burçak’ın fikriyle turizmle uğraşan Osman Oğuz ve Onur Doğulu arkadaşların bir kolektif oluşturmalarıyla 2019 Şubat ayında kapılarını açmış. Mekân, adını Almanca ‘günaydın’ anlamına gelen ‘guten morgen’ kelimesinden alıyor. Mimari ve konsept olarak da Almanya’daki kahve mekânlarının tarzına göre düşünülüp tasarlanmış. Yani sade bir dekor ve retro bir konsept, hafif bir müzik, lokal kahveler. Hatta bir döneme kadar da kahve çekirdeklerini Almanya’nın dünyaca ünlü yeni nesil kahvecisi The Barn’dan temin etmişler. Ama mekânın bir ‘Alman’ anlayışı benimsemesinin başında, İkinci Dünya Savaşı sonrası İsviçre’nin Alman kantonu Zürih’ten İstanbul’a gelen ve sonra hem şehre hem de eşine âşık olup İstanbul’da yaşamaya başlayan, Guten Morgen’ın birçok lezzetine de imza atan, işletmenin ortaklarından Osman Oğuz’un kayınvalidesi Maya Christina Tamer geliyor.

Maya Hanım’dan harika lezzetler

Guten Morgen’da kahveye değinmeden evvel bir Maya Hanım güzellemesi yapmak gerekiyor, zira kahve yanına gidecek lezzetli tatlılar kendisi tarafından evde hazırlanıyor. Maya Hanım’ın elinden çıkan brownie ve Alman usulü cheesecake, şeker oranı, tadı ve görüntüsüyle ünlü pasta şeflerine şapka çıkartacak nitelikle. Ayrıca kahveye alternatif bir lezzet olan ev yapımı ice tea yine bir Maya Hanım üretimi.

Endüstriyel bir mutfağın yer almadığı Guten Morgen’da diğer tatlı-tuzlu lezzetler de geleneksel tariflerle özel olarak yapılıyor. Tatlı olarak tiramisu, muzlu kek, limonlu kek, havuçlu kek, bademli kek, kurabiye çeşitleriyle iyi bir ekşi mayalı ekmekten yapılan humuslu, labneli ve avokadolu sandviçler atıştırmalık menüde bulunuyor.

Moda’da güne iyi kahve ile başlamak isteyenlerin adresi

Guten Morgen yazımızın şu ana kadar kaleme alınan kısmı lezzetlerine ayrılmış olsa da mekân elbette iyi kahve içmek isteyenlerin adresi olmak için açılmış, bunu da fazlasıyla başarmışlar. Yazımızın girişinde de değindiğimiz gibi kahve çekirdeklerini ilk önce Almanya’da The Barn’dan temin ettikten sonra ülkemizin önemli kahve kavurucularından kahvelerini almaya devam etmişler. Kahve menüsünde espresso, Americano, cortado, flat white, mocha, miel, bondi ve Türk kahvesi gibi sıcak çeşitler ile ice Americano, ice filtre, ice latte, ice latte lavanta, ice mocha ve cold brew yer alıyor. Yaz ayları için kendi hazırladıkları doğal lavanta şurubundan ice latte lavanta ve özel şişelerde servis ettikleri cold brew, mekânın güzel ve soğuk kahvelerinden. Kahveye alternatif çeşitler ise soğuk kategorisinde sade, zencefilli, lavantalı ve yeşil çaylı kombucha, zencefilli ve hibiscuslu gazozları; sıcak kategorisinde ise çay, bitki çayı ve sıcak çikolata seçenekleri yer alıyor.

Moda’da yeni bir yaşam alanı

Salgın döneminden önce Moda’nın arka sokaklarında konsepti, mimarisi, müşteri kitlesi, çalışanları, sakin ve huzurlu ortamıyla kısaca bir yaşam alanı olarak rağbet gören Guten Morgen, yeni normalleşme sürecinde sosyal mesafe ve hijyen kuralları ölçüsünde müşterilerini ağırlamaya ya da al-götür/take away olarak da hizmet vermeye devam ediyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Reha Kadak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange