Meal Box CEO’su Murat Demirhan: “Paketli yemek pazarı 5 kat büyüdü”

by Basak Oksak

İçinde bulunduğumuz salgın koşulları bazı sektörleri çok olumsuz etkilerken, bazılarının da büyümesine olanak sağlıyor. Paketli yemek sektörü de son dönemde büyüme gösteren pazarlardan. Meal Box CEO’su Murat Demirhan, mart ayının başından bu yana yeni abone sayısında 25 bin kişilik artış olduğunu söylüyor. Salgın koşulları devam ettiği sürece de bu artış hızlanacak gibi görünüyor.

Sabahları apar topar hazırlanıp işe gitmek üzere aceleyle evden çıkanlardansanız büyük ihtimalle kahvaltı hazırlamaya vaktiniz olmuyor. Poğaça, börek gibi pek de sağlıklı olmayan atıştırmalıklarla geçiştiriyorsunuz günün ilk öğününü. Ya da evden çalışıyorsunuz ama her gün yemek hazırlamak size çok zor geliyor. Bu noktada paket servisler imdada yetişiyor. Ama tıpkı evde hazırlanmış gibi hijyen kurallarına uygun, besleyici, özenli ve lezzetli seçenekler bulmak her zaman o kadar kolay değil.

Yaptıkları işi kısaca ‘kapıya gurme yemek servisi’ olarak özetleyen Meal Box, abonelik sistemine odaklı bir iş modeliyle, müşterilerine taze, sağlıklı ve lezzetli yemekler servis ediyor. İstanbul’un her yerine ulaşan geniş bir dağıtım ağları bulunuyor. Hem kurumsal hem bireysel müşterilere uygun abonelik seçenekleri var. Özellikle ofislerde her gün yaşanan “Bugün ne yesem?” krizine çözüm sunan sıcak öğle yemeği aboneliği hizmeti, küçük, orta ve pandemi döneminde büyük ölçekli kurumsal firmalar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bireysel tüketiciler için; kalorisi hesaplanmış, günlük tüm öğünleri ve ara öğünleri içinde barındıran ‘Fit Abonelik Paketi’ ile diyet yapanlar hedefleniyor. Benzer şekilde protein ağırlıklı yemek paketlerini spor yapanlar tercih ediyor. Pandemi döneminde piyasaya sundukları ‘Evde Yemek Paketi’ ürünü ise evden çalışanlara ya da evde yemek yapmak istemeyen tüm tüketicilere tek günlük satın alabilecekleri bir seçenek sunuyor.

Meal Box CEO’su Murat Demirhan ile hızla büyüyen paketli yemek pazarını ve bu pazarda kahvaltının yerini konuştuk…

Yapılan araştırmalar, pandemi döneminde ev ve ofislere paket hizmet servisinin arttığını gösteriyor. Size gelen siparişlerden yola çıkarak bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?

Paketli yemek abonelik pazarıyla ilgili bilgi bankamızdan toplanan verilerden elde ettiğimiz sonuçlara göre; 2020’nin ilk çeyreğine göre paketli yemek pazarı 5 kat büyüdü. Tüm verileri analiz ettiğimizde, mart ayının başından bu yana yeni abone sayısında 25 bin kişilik artış oldu. Sadece müşteri iletişim merkezimize gelen çağrılarda ve site trafiğinde de yine 5 katı artış kaydettik.

Son dönemde kurumsal müşteri talepleri hızla arttı. Bu artış, Meal Box’ın işyerleri aboneliklerini tüm abonelikler içinde yüzde 70 oranına çıkardı. Çalışanlar bazı durumlarda bireysel abonelikle bize geliyorlar. Bazı durumlarda ise kurumlar çalışanları adına bu aboneliği üstleniyor. Daha çok KOBİ’ler bu şekilde ilerliyor. Ancak pandemiyle birlikte büyük kurumlar da bizden destek almaya başladı. Çünkü büyük kurumlarda kademeli çalışma sistemine geçildi. Bu durumda şirket içinde konumlanan büyük mutfaklar kaldırıldı, kapandı. Çalışanlar tabldot yemeği ya da sürekli dışarıdan yemek söylemeyi istemedikleri için sağlıklı paketli sıcak ev yemeklerine yönelim arttı. Biz, verdiğimiz hizmetle kurumların da çalışanların da işini kolaylaştırıyoruz. Hem böyle bir dönemde çalışanları hijyenik önlemlerimizle ve sağlıklı ev yemeklerimizle koruyor hem de sıcak bir şekilde masalarına getirdiğimiz yemeklerle zamandan tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Özetle, abonelikte bireysel ya da kurumsal olsun ana hedef kitlemiz çalışanlar.

Günün ilk öğününde daha çok neler sipariş ediliyor? Paket serviste kahvaltı trendleri neler? Menünüzdeki fit ve protein paketleri neler içeriyor?

Fit ve protein paketlerde, müşterilerimiz bir tercih yapmak yerine bizim seçtiğimiz menülere güveniyorlar. Bu nedenle müşterilerimize uygun olan ve içinde diyetisyenlerimizin de bulunduğu ekibimiz tarafından seçilen kahvaltı menülerinden bahsetmek isterim.

Kahvaltı öğününü, bireysel ürünlerimizden fit ve protein ağırlıklı paketlerimizde sunuyoruz. Meal Box fit abonelik paketimizde kalori hesabı çok önemli. Bu nedenle kahvaltı olarak genelde daha hafif menüler yapıyoruz. Bol yeşillik, çok yağlı olmayan omletler, yağı az peynirler, domates-salatalık-biber gibi doyurucu ama düşük kalorili kahvaltılıkları tercih ediyoruz. Diyetisyenlerimiz bu menülerde çok fazla şekerli besinleri tercih etmiyor. Mesela bir günlük örnek menümüz şöyle: Dereotlu omlet, çeçil peynir, siyah zeytin, sebze söğüş, çavdarlı ekmek…

Sporcular içinse yüksek protein içeren menüler oluşturmaya çalışıyoruz. İlla ki yumurta bu menülerin vazgeçilmezi. Çeşit çeşit ve bol malzemeli yumurtaların yanında, yine protein açısından zengin peynirler, yeşillikler, zaman zaman granola ve müsli gibi seçeneklerle abonelerimize her gün farklı bir kahvaltı deneyimi yaşatmaya çalışıyoruz. Elbette sağlık açısından mevsiminde sebze ve meyve tüketimine önem veriyoruz. Menülerimiz haftalık ve aylık olarak uzman şeflerimiz, gıda mühendisimiz ve diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanıyor. Yine bir örnek menü vermek gerekirse: Sebzeli fritata, siyah zeytin, sebze söğüş, mevsim yeşilliği, süt damla…

Paket serviste insanların beklentileri neler, bu beklentiler tam olarak karşılanabiliyor mu?

Paket serviste veya kapıya yapılan her türlü yemek servisinde insanların en büyük beklentisi, özellikle son dönemde hijyen. Bu, bizim de kurulduğumuz günden bu güne en çok önem verdiğimiz kriter. Hijyenik mutfaklarda hazırladığımız yemeklerimiz, porsiyonlara ayrılarak el değmeden kişiye özel tek kullanımlık kaplarla dağıtılıyor ve temassız olarak abonelerimize ulaştırılıyor. Pandemi dönemiyle birlikte almış olduğumuz daha birçok önlem var.

Bir diğer beklenti de çeşitlilik ve lezzet. Biz tüketicilerimizi yakından takip ederek, ihtiyaçları doğru öngörebiliyor ve hızlı adapte oluyoruz. Rakiplerimizden yemeklerimizin lezzeti ile farklılaşıyoruz. Bu konuda abonelerimizden çok olumlu dönüşler alıyoruz. Yakında çalışmaya başlayacağımız yeni ve çok yetenekli şefler olacak ve lezzet faktörü daha da öne çıkacak.

Ürünlerin ve hazırlanan yemeklerin hijyeni konusunda neler söylemek istersiniz?

Biz aslında kurulduğumuzdan bu yana hep ‘önce hijyen’ dedik. Ve buna göre altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda 4 aşamadan oluşan ‘temassız teslimat’ sistemini kurduk. Özel olarak hazırlanan menüler son derece hijyenik mutfaklarda, usta şefler tarafından pişiriliyor. Porsiyonlara ayrılan yemekler kişiye özel kaplara konulduktan sonra el değmeden otomatik makinelerde hava geçirmeyecek şekilde kapatılıyor. Soğuk teslim edilen paketlerde, yemek kutularına buz aküleri yerleştiriliyor. Yemek kutuları soğuk zincir kırılmadan en güvenli şekilde abonelerimize her sabah güvenle ulaştırılıyor. Kurumsal sıcak öğle yemeği aboneliklerinde, kaplar 100 dereceye yakın sıcaklıktaki özel fırınlara konularak yemeklerin ısınması ve kapların steril olması sağlanıyor. Daha sonra ikinci bir termo kutuya konulan kaplar, motor kurye değil özel araçlar aracılığıyla abonelerine teslim ediliyor.

Çalışan arkadaşlarımız pandemi öncesinde servis ya da toplu taşıma araçlarıyla işe geliyorlardı ancak onların sağlıklarını tehlikeye atmak istemediğimiz için artık evlerinden araçlarla aldırma yöntemini tercih ediyoruz. Mutfak ve dağıtım ekibimizin sürekli olarak dezenfekte edilmesini sağlıyoruz, ayrıca dağıtım yapılan araçlarımızı da günlük olarak dezenfekte ediyoruz.

Yemekleri hazırlamakta kullandığınız ürünleri nerelerden temin ediyorsunuz?

Güçlü bir satın alma ekibimiz var. Yemeklerde kullandığımız gıda ürünlerinde kırmızı etleri, zeytin ve zeytinyağlarını yemek üretim partnerimizin kendi çiftliğinden temin ediyoruz. Sebze ve meyveleri halden günlük taze olarak temin ediyoruz. Elbette tazelik ve kalite, ekibimizin en çok özen gösterdiği konular.

Kullanıcılardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Farklı talepler, beklentiler oluyor mu? Ne kadarını karşılayabiliyorsunuz?

Farklılığımız, sürekli olarak değişim gösteren iş modelimiz. Biz kendimizi halihazırda bir start-up olarak görüyoruz. Tüketicilerimizi yakından takip ederek, ihtiyaçlarını doğru öngörebiliyor ve hızlı adapte oluyoruz. Kendimizi sürekli olarak güncelleyen yapımız bizi hem sektörde hem de bizimle aynı segmentte iş yapan firmalardan ayrıştırıyor. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler de başarılı olduğumuzu kanıtlar nitelikte. Öte yandan eski iş modelimiz olan, bir kerelik hızlı paket servis modeline ciddi bir talep var. Bu konu üzerinde çalışmalarımız var ve yakında bu modelde tekrar hizmet vermeye başlayabiliriz.

Müşteri profilinizden de bahseder misiniz?

Son dönemde kurumsal müşterilerin hızla artmasıyla, Meal Box’ın abonelerinin yüzde 70’ini işyerlerine verdiğimiz hizmetler oluşturuyor. Çalışanlar bazı durumlarda bireysel abonelikle bize geliyorlar. Bazı durumlarda ise kurumlar, çalışanları adına bu aboneliği üstleniyor. Daha çok KOBİ’ler bu şekilde ilerliyor. Ancak pandemiyle birlikte büyük kurumlar da bizden destek alıyor. Çünkü büyük kurumlarda kademeli çalışma sistemine geçildi. Bu da sağlıklı paketli ev yemeklerine yönelimi artırdı. Biz verdiğimiz hizmetle kurumların da çalışanların da işini kolaylaştırıyoruz. Hem böyle bir dönemde çalışanları hijyen önlemlerimizle koruyor hem de sıcak bir şekilde masalarına getirdiğimiz sağlıklı ev yemeklerimizle zamandan tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Özetle, abonelik bireysel ya da kurumsal olsun, ana hedef kitlemiz çalışanlar.

Röportaj Birgül Kopuz

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange