Lezzetli kitap önerileri

by Basak Oksak

 

Gastro Sözlük

yazar Tolga Kaya-

Şahin Yılmaz-Yunus Emre Yılmaz-Pınar Turan

kitap ne hakkında? Mutfakta başarılı bir şekilde tarifleri uygulamak için bazı terimleri bilmek gerekiyor. Terimlere hâkim olmak başarının anahtarlarından biri. Gastro Sözlük’te yemek yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm terimler yer alıyor. Oldukça anlaşılır bir dille hazırlanan kitabın yazar kadrosu hem alaylı hem de profesyonel eğitim almış isimlerden oluşuyor.

Neden okunmalı? Et ve balığın tüm kısımları, uygulanan teknikler, sebze yemeklerine ait terimler, peynirler, tropikal meyveleri pişirme yöntemleri… Gastro Sözlük, aradığınız terimi bulmak için farklı bir kaynağa başvurmanıza gerek bırakmıyor.

Fiyatı:  20 TL

Mutfak Uygulamaları

yazar Semra Akar Şahingöz

kitap ne hakkında? Kitapta endüstriyel mutfak planlanması ve ergonomi, mutfakta kullanılan ekipmanlarla mutfak araçlarında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin özellikleriyle ilgili bilgilere yer veriliyor. Besin gruplarına göre yiyecek hazırlama ve pişirme yöntemleri, kanepeler, salatalar, çorbalar, pilavlar, makarnalar, yumurta yemekleri, etler, su ürünleri, soslarla ilgili bölümler, örnek reçeteler ve görsellerle sunuluyor.

Neden okunmalı? Kitap, sahip olduğu içerikle yüksekokul programları ve fakültelerin ilgili bölümlerinin müfredatlarında yer alan mutfak uygulamaları dersleri için kaynak niteliğinde.

Fiyatı: 35 TL

Lezzet Düşkünleri

yazar     Ali Akbalık- M. Turgay Köse

kitap ne hakkında? Diyet yemek denilince aklınıza sadece salata, yoğurt ya da lezzetten uzak, tatsız, tuzsuz yiyecekler geliyorsa bu kitap tam size göre. Bugüne kadar zayıflama çabasındaki insanların kibrit kutusu kadar peynir, haşlanmış sebze, söğüş salata gibi sevimsiz tabirler duymaktan ve bu tarz beslenmeye dayalı diyetlerden bıktıklarını fark eden şef Ali Akbalık ve uzman diyetisyen Turgay Köse bu kitabı kaleme almışlar.

Neden okunmalı?  Sade bir dille yazılmış, kolay hazırlanan, sağlıklı, lezzetli ve düşük enerjili yemeklerden oluşan tarifleri özellikle kilosuna dikkat edenler bir an önce denemek isteyecek.

Fiyatı: 50 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange