Kolesterole karşı 7 güne 7 öneri

by selenay

Yüksek kolesterol ile baş etmek için etkili bir kolesterol düşürücü diyet yaparak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Acıbadem Hastanesi’nden Prof.Dr. AHMET KARABULUT kolesterol düşürücü diyet listesini paylaşıyor…

Etkili kolesterol düşürücü diyet

Kalp hastalıkları dünyada olduğu gibi ülkemizde de can kaybı nedenleri arasında başı çekiyor. Kalp hastalıklarında, yüksek kolesterolün etkisi büyük. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL, dünyada binin üzerinde bilimsel çalışmada kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Yüksek kolesterole karşı çıkmanın ilk seçeneği diyet ve yaşam tarzı değişikliğidir. İşte kalp ve damar sağlığımızı koruyan öneriler…

Kolesterol yüksekliğine direkt ilaç tedavisi vermek seçilmiş birkaç grup hastanın dışında doğru değildir. Yüksek kolesterol ile mücadelede ilk seçenek diyet ve yaşam tarzı değişikliğidir. Bununla birlikte hastalar kolesterol ilaçlarını doktorunun onayı olmadan kesinlikle sonlandırmamalıdır. Aksi halde kolesterol ilacını gelişigüzel kesmek ciddi riskler doğurabilir.

Kolesterol tedavisinde bazı besinler son derece faydalı. Bu nedenle etkili kolesterol düşürücü bir diyet uygulayarak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Alıç çayı kalp ve damar dostu olarak öne çıkan besinlerden. Günde iki-üç fincan tüketildiğinde özellikle kötü kolesterol düzeyinde iki aylık tedavi sonrası düşme sağlanabilir. Kefir de günde bir bardak düzenli tüketimi durumunda kolesterol değerlerinde düşüş yaşanır. Günde bir salkım çekirdekli kırmızı üzüm ile bir avuç ceviz-badem tüketilmesi son derece faydalı. İki ay boyunca günlük bir yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu da kolesterolü düşürür ancak keten tohumunun özellikle meme ve yumurtalık kanserinde ve hamilelikte tüketimi önerilmez. Tedavi amaçlı kullanıldığında iki-üç aydan fazla tüketilmemesi gerekir. Haftada iki gün fırında balık tüketimi de kolesterolü düşürmede büyük rol oynar. Kolesterol düşürücü yaşam şekli önerilerini uygulayan kişilerin iki ay sonra doktora kontrol olmalarında fayda var.

Kolesterole karşı haftalık diyet

Günümüzde en önemli sağlık sorunları arasında yer alan yüksek kolesterolü düşüren ve sağlık vadeden, kalp ve damarlarımızı koruyan, 7 gün için 7 farklı beslenme önerisini şöyle sıralayabiliriz:

1. Pazartesi

Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidan özellikli yapı taşları ve kolesterol düşürücü etkiye sahip liflerle vücuda sağlık katar. Sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir. Eylül ayında çekirdekli kırmızı üzüm, ekim ayında nar kalp ve damarlara dost seçilecek meyvelerdir. Limon ve sirke ile tatlandırılmış, yağ ve tuzun konulmadığı, nar taneli roka-tere-maydanoz salatası öğle ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olabilir. 

2. Salı

Yağlı gıdalardan uzak durun. Et hazırlarken yağlı kısımlarını ayırın. Tavuk yemeklerinde deri mutlaka ayırılmalı. En zararlı yağ grubu trans yağ asitleri olup, özellikle işlenmiş hazır yemek ve kızartmalarda bulunur. İşlenmiş hazır et ve yemeklerden, kızartmalardan uzak durmak gerekir. Yine doymuş yağ asitlerinden zengin margarin ve margarinin kullanıldığı yemek ve pastalardan uzak durmak gerekir.

3. Çarşamba

En sağlıklı yağ zeytinyağıdır. Çoklu doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı ısıya karşı dirençli olup, trans yağlara dönüşmez. Kızartma dahil her türlü yemek zeytinyağı ile yapılabilir. Seçilebilecek diğer bir yağ ise yüksek ısıya dirençli kanola yağı olup, yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Son dönemde popüler olmaya başlayan keten tohumu yağının da kolesterol düşürücü etkisi olup, günlük bir yemek kaşığını aşmamak kaydıyla tüketilebilir. Ancak keten tohumu yağı ile yemek yapılmamalı, salatalara kullanılmalı ya da direkt tüketilmelidir. Keten tohumuna benzer şekilde hamile ya da emziren kadınlar ve kanamaya meyilli hastalık durumunda kullanılmamalıdır.

4. Perşembe

Sofradan sarımsağı eksik etmeyin. Sarımsak, kötü kolesterolü düşürüp, koruyucu kolesterolü artırır. Kan sulandırıcı ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Düzenli sarımsak tüketen toplumlarda kalp krizi oranının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Her türlü et ve sebze yemeğine, salataya sarımsak katılabilir.

5. Cuma

Tahıl tüketimini artırın. Akdeniz diyetinin temel taşlarından olan tahıl grubunda mercimek, nohut, fasulye, bezelye mevcuttur. Bu besinler B vitamini ve demir açısından zengindir, yağ oranı düşük olup, daha çok tekli doymamış yağ asitleri içerir. Ayrıca zengin lif yapısıyla kolesterolü düşürür.

6. Cumartesi

Kahvaltıya yulaf ya da arpa kepeği tercih edin. Özellikle çözülebilir liften çok zengin olan bu iki gıda kolesterol emilimini düşürerek kalp ve damarları korur. Günlük 30-40 gram yulaf ya da arpa kepeği bir bardak kefir ile karıştırılarak tüketilebilir.

7. Pazar

Ara öğünlerde atıştırmalık olarak işlenmemiş kuru yemiş yiyin. Bu gıdalar sağlıklı doymamış yağ asitlerinden zengin olup, bitkisel Omega-3 kaynaklarıdır. Günlük 1 avuç kadar (30-40 gr) ceviz, badem, fındık ya da fıstık tüketimi ile kolesterol oranları dengelenir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange