Dripper Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

by selenay

V60 dripper demleme yöntemi, Alman Melitta Bentz’in bulduğu bir demleme yöntemidir. Aynı zamanda, altı delik bardak ile kahve demleme yöntemi olarak da bilinen dripper ile demleme, bireysel kahve keyfinin en çok çıktığı yöntemlerden biridir ve 1900’lü senelerden beri kullanılmaktadır.

Esasen, filtre kahve demleme yöntemi olan dripper’da, filtre kahve makinelerinin aksine demleme işlemini manuel olarak, yani elle yapılır.

Dripperlar’ın plastik, bakır, seramik, cam gibi farklı materyallerden yapılmış modelleri vardır. . En önemli husus, dripper’ın sıcaklığını kolayca kaybetmemesidir. Genel olarak en fazla tercih edileni seramik dripperlardır.

Dripper kullanırken, filtre kağıdına ihtiyaç duyacaksınız. Hollanda ve Japon olarak iki üretimi vardır. Seçim sizin!

Dripperdan demlenen kahvenizin akacağı sürahiye server denir. Kolay ısı kaybetmemesine dikkat edilmesi gerekir. Server’a muadil olarak kahvenizi dripper’dan direkt bardağınıza da demleyebilirsiniz.

V60 Dripper Yöntemi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Damak tadınıza uygun kaliteli ve orta seviyede öğütülmüş kahvenizi hazırlayın. 

Kullanacağınız araç ve gereçlerimizi önceden sıcak su ile durulayıp, ısıtılmalı.

Dripper ile kahvenin demlenebilmesi için 3 dakika gibi bir süreye ihtiyaç vardır.

V60 Dripper Demleme Yöntemi ile Kahve Nasıl Demlenir?

• Kahve demlerken suyu kaynayıncaya kadar ısıtın ve birkaç dakika bekleyin. (en ideal sıcaklık 92 ile 96 derece arasındadır).

• Kağıt filtreyi demliğin içerisine yerleştirin.

• Sıcak su ile kağıt filtreyi ıslatın.

• Kahvelerinizin çekirdeklerinin miktarına göre tartarak öğütün ve kahveyi filtrenin içerisine dökün. Daha sonra ise dripper’ı sürahinin ya da kupanızın üzerine yerleştirin.

• Demliğin yarısına kadar sıcak su doldurun ve sonrasında kahvenin bardağa damlamaya başlaması için 10 saniye bekleyin. Daha sonra kalan suyu da eşit şekilde ilave edin.

 Dripper İçin Kahve/Su Oranı Nasıl Olmalı?

• 15 gr. kahve (2 yemek kaşığı) = 240ml su

• 30 gr. kahve (4 yemek kaşığı) = 480ml su

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange