Haberler

İzlemeniz gereken yemek belgeselleri

Şef adayları, kendi mutfağının aşçıları, gastronomi meraklıları, yeme içme tutkunları… Kalbi yemekle atan herkesin mutlaka izlemesi gereken harika belgeseller var. İzledikten sonra kendinizi koşarak mutfağa atmak isteyebilirsiniz!

Cooked

Michael Pollan post modern bir yemek filozofu. ‘Etobur /Otobur İkilemi’ kitabının yazarı Michael Pollan’ın anlatımı ve yönetmenliğinde yemeğin en temel dört farklı işleniş biçimini ele almış, düşünsel yönü yemeğe nazaran daha ağır basan bir belgesel. Peki yemek insanoğlunun sofrasına gelmeden önce nasıl mı işlem görüyor? ‘Cooked’daki ‘Ateş, Su, Hava ve Toprak’ isimli bölümleri izleyince pek de güzel anlıyorsunuz. İzlemediyseniz ilk sıraya bu belgeseli alın…

Jiro Dreams of Sushi

İşte bu belgesel, meşhur ‘Chef’s Table’ serisinin kurgusal başlangıcı niteliğinde. David Gelb’in 2011 yılında Tribeca Film Festivali’nde ödül alan bu yapım, tüm suşi âşıklarının izlemesi gereken bir belgesel. Japonya’nın üç Michelin yıldızlı efsane suşi ustası Jiro’nun hayatını konu alan yapım, yemek ve onun ustasına dair tamamen yeni bir dil ortaya koyuyor. Bu belgeseli izledikten sonra Chef’s Table’ın nasıl ortaya çıktığını da anlamış olacaksınız.

Somm

Özellikle şarap tutkunlarının izlemesi gereken bir belgesel. Bir şarap uzmanı için dünyadaki en zorlu sınav olan ‘Master Sommelier’ için hazırlanan dört farklı kişinin hayatını enine boyuna kayıt altına almış bir çalışma. Somm, gerçek Sommelier’ler ne yapıyor, şarap uzmanlığı nedir, yaşamları nasıl etkiler gibi sorulara harika yanıtlar sunuyor.

How to Cook

Your Life

Amerikalı Zen rahip Edward Espe Brown’ın belgeseli insanlara yemek yapmakla, ontoloji arasındaki bağı gösteren çok güzel bir örnek. Hem yemek yapıp hem ibadet eden müritlerin, bir de hocalarının keyifli sohbetiyle taçlandırdığı bu filmi izledikten sonra iki şeyi arzu edeceksiniz: Zen rahibi olmak ve hemen yemek yemek…

The Mind of a Chef

İlk sezonlarda rahmetli Anthony Bourdain’ın anlatımıyla Amerika’da tanınan bir şefi takip ederek hem onların yediği içtiği restoranları görebileceğiniz hem de sevdikleri yemekleri yapmalarını izleyebileceğiniz 23’er dakikalık hap gibi bir belgesel serisi. The Mind of a Chef’in ismi üzerinde bir şefin zihninden neler geçiyor, yemekleri nasıl yapıyor, nereden ilham alıyor, neler yiyor bunları izliyoruz.

Street Food

Chef’s Table’ın yapımcılarından bu kez dünyadaki en ünlü sokak lezzetleri ve onları hazırlayan ustalar üzerine yapılmış bir belgesel. Meşhur yemeklerin ortaya çıkışının arkasında yatan hikâyeleri izlemek, hiç algılamadığınız ve göremediğiniz yerlere varmanızı sağlıyor.

Flavorful Origins

Tam da koronavirüs günlerindeyken ve Çinlilerin yemek alışkanlıklarından bahsederken ‘Flavorful Origins’ sizi tam da Çin mutfağının göbeğine taşıyacak ve sırlarını gösterecek bir yapım. İzledikten sonra “Çin’den kaçalım!” demeyi bırakıp, “Çin’e gidelim!” diyebilirsiniz.

Taco Chronicles

Taco’ya dair ne varsa detaylıca gözlemlemiş ve iştah açıcı biçimde sunmuş bir belgesel serisi. Yapım Mexico ve Los Angeles’taki en öne çıkan taco restoranlarını geziyor ve her bölümde taco’nun türlerine göre bu restoranları ve arkalarında yatan hikâyelerini bize anlatıyor. Tabii ki bu belgeseli izleyince de Meksika’ya gitmek istiyorsunuz.

Barbecue

Tüm dünyadaki barbekü kültürünü; her kültürün mangal alışkanlığını ve bu çeşitliliğin temelde aynı olmakla beraber tüm dünya genelinde ne kadar farklılaşabileceğini gösteren 1 saat 41dakikalık bu belgeseli izledikten sonra hemen piknik yapmak isteyeceğinize eminim. Her ailede bir mangal ustası olur. Siz bir mangal insanı değilseniz bile bu belgeseli o ustaya mutlaka izletin.

Salih Seçkin Sevinç – @harbiyiyorum

Önceki yazıSonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir