Doğal Mirasa Saygı

by selenay

Uluslararası üne sahip Şef Fatih Tutak’ın restoranı TURK Fatih Tutak, uzun bir aranın ardından yeniden açıldı.

Çağdaş ve ferah bir iç mekânda konumlanan, zarif detaylara sahip TURK Fatih Tutak; Türk kültürünü güçlü bir şekilde yansıtıyor ve Now Bomonti’de misafirlerini karşılıyor. Kısıtlamalardan sadece birkaç ay önce, Aralık 2019’da açılan TURK, kısa sürede Türkiye’nin en iyi restoranlarından biri haline geldi. Şef Fatih Tutak, Time Out İstanbul’da 2020 Yılın En İyi Şefi ödülünü kazanarak Dünyanın En İyi Şefi Ödülleri’nde ilk 100’deki tek Türk şef olarak 89. sırada yer aldı. 

Şef Fatih Tutak, seyahatlerinde edindiği tecrübelerden yararlanarak, aşina olunan geleneksel tatları rafine bir yaklaşımla yeniden yorumluyor. Yaratıcı metotlarla doğanın sunduğu malzemeleri değerlendirirken, sürdürülebilirliğe güçlü bir vurgu yapıyor ve mikro mevsimlik ilkesine her zaman sadık kalıyor. 

Yeni dönemde TURK ekibi kendini geliştirmeye devam etti. Önlemler birçok kısıtlamayı beraberinde getirirken; TURK Fatih Tutak, Türkiye’nin lezzetli yerel ürünlerini daha yakından inceleme fırsatı buldu. TURK ekibi, yerinde saymadan ve tekrara düşmeden, araştırmalarını sürdürdü. Şef Fatih Tutak, malzemelerini tedarik ettiği yerel çiftçiler, balıkçılar ve zanaatkar üreticilerle yakın ilişkilerini koruyarak; karantina sırasında da onlara destek olmaya gayret gösterdi. Mevsimsel ürünleri almaya, korumaya ve açılacağı gün için saklamaya devam etti. Geçen yılki ürünler; garum, miso, tarhana, turşu ve diğer pek çok fermente edilmiş malzeme, bu yılki taze ürünlerle eşleşmek üzere muhafaza edildi. Bu aynı zamanda birçok mütevazı malzemenin olağanüstü bir lezzete dönüşmesini sağladı. 

Bu yemeklerden ilki menüye yeni eklenen; patlıcan, manda sütü ve reyhan. 

Adana patlıcanları özenle seçilir, soyulur, tuzlanır ve üzerine ağırlık koyulur. Bu sayede patlıcanın acı suyu dışarı çıkarılır. Daha sonra patlıcanlar kızartılıp, patlıcan tarhanası ile hazırlanan suyuyla fırında birkaç kez glaze edilir. Servis ederken; taze reyhan yaprakları, kapari, manda sütünden yapılan kabartılmış yoğurt ve lezzeti kuru ve taze domatesler ile arttırılan domates sosu ile servis edilir.

Bir diğeri; kuzu sırtı, kebap, koji, kuzu garum.

Kuzu sırtı, koji ve sütte marine edildikten sonra ızgara yapılır ve geçen yıldan saklanan sebzeler, sarımsak ve füme kuzu yağı ile servis edilir. Kuzu garum ve fermente kuzu yağından yapılan sos iki yıllık çalışmanın ardından mükemmel dengeyi sağlar. Yanında ise geleneksel olarak elle kıyılmış kuzu kaburga kebabı sunulur.

Şef Fatih Tutak, “Geniş coğrafyası ve onu çevreleyen denizleriyle ülkenin uçsuz bucaksızlığı, dünyanın en iyi ürünlerinden birçoğuna burada erişebileceğimiz anlamına geliyor. Bunu her menüde kutlamak istiyorum. Türk mutfağının özüne ve geleneklerine saygı duymak ve onu gelecek nesiller için geliştirmekle sorumluyuz. TURK’un yaratıcılığının ve eşsiz mutfağının temeli budur.” diyor. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange