Astronut Kuruyemiş Kurucusu Didem Molay Sevin: “Kahve Yanına En Masum Eşlikçi Kuruyemiş”

by selenay

Kahve yanı için aklımıza daha çok pasta, kurabiye ve çikolata gibi benzeri ürünler geliyor. Peki, kahve yanı için hiç kuruyemiş denediniz mi?

Kahvenin ilk bulunduğu çağlarda tek başına tüketilip tüketilmediğine dair kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlamıyoruz. Ama ileri yıllardan günümüze kadar görüyoruz ki kahve, pastadan çikolataya, yanındaki eşlikçilerle birlikte daha da keyifli bir içecek hale gelebiliyor ya da bu lezzetlere daha da lezzet katıyor. Ancak, bir kesim kahve tüketicisi için ve özellikle zinde kalma adına yeme-içme planları yapanlar için sütsüz sade bir kahve, yanında ekstra bir yiyecekle tüketilmediği taktirde sağlık açısından önemli bir içecek. 

Yakın zamanda kurulan Astronut kuruyemiş markası, kahvenin sağlık ve zindelik açısından en önemli masum eşlikçisinin kuruyemiş olduğunu ve hatta markanın kuruyemiş çeşitlerinin olduğunu söylüyor.

Didem Hanım, Astronut markası yeni bir marka olsa da aslında size yine aynı ürün gamı

üzerinden farklı bir markayla sektörün içindeydiniz zaten. Astronut markasını kurma fikri nasıl doğdu?

Uzun yıllardır kurumsal hayatın içerisindeydim ve eşimin toptan kuruyemiş markasını da yakından takip ediyordum.  Rafine şekersiz, glutensiz, vegan ürünlerin yükselişte olduğunu fark ettim. Kuruyemiş ve kuru meyveler ile bu ihtiyaçların hepsi birlikte karşılanabiliyor, üstelik de besin değeri oldukça yüksek bir gıda tüketiyoruz. Kuruyemişin yeni nesil beslenme alışkanlıklarına bire bir karşılık gelmesi, Türkiye’de çok jenerik kuruyemiş ürünlerinin olması bana bu alanda inovatif bir marka yaratabileceğim fikrini verdi. Neden bu markanı eğlenceli ve esprili bir yaklaşımı olmasın dedim. Hafif, lezzetli, yer çekimine karşı koyan ürünlerimiz olsun ve tüketici isterse keyifle uzun uzun isterse de atıştırmalık, ara öğün niyetine hızlıca tüketebilsin istedim. Kurumsal hayattaki kariyerimi sonlandırıp Astronut ile bir yolculuğa çıkmaya karar verdim.

“TÜRKİYE’YE İLKLERİ GETİREN BİR KURUYEMİŞ MARKASIYIZ”

Ürün gamlarınız içinde hangi çeşitler var?

İnsanlar genelde Astronut’ı kuruyemiş ve kuru meyve pazarına sunduğu inovatif ürünleriyle biliyor. Türkiye’de paketli kuruyemişler içerisinde bulunmayan ürünleri ve tüketicinin kuruyemiş ve kuru meyve pazarında arayıp bulamadığı lezzetleri sunuyoruz. Astronut, ilkleri Türkiye getiren bir kuruyemiş markası. Örneğin, zarında ve odun ateşinde kavrulmuş kajuyu ilk kez Türkiye ile biz tanıştırdık ve bu ürün glutensiz. Ayrıca yerel üretim, çekirdeksiz mürdüm eriği ve yine yerel üretim, kavrulmuş, kıtır ve iri Bertina badem ile Astronut’ın yeni 3’lü serisinde yer alıyor.

İnovatif derken sadece ürünlerimiz ile değil yeni konseptlerimiz ile de inovatifiz. Nuts’N Bowls by Astronut markasını da hayata geçirdik. Kuruyemiş ve kuru meyvelerimizin bal, matcha gibi rafine şekersiz, sağlıklı ürünler ile yoğurtla buluştuğu lezzetli kaseler sunan Nuts’N Bowls Türkiye’de ilk kez oluşturulan bir konsept oldu ve içindeki tüm kuruyemiş ve kuru meyveler Astronut’a ait.

Astronut’un kuruyemişlerini diğer markaların kuruyemişlerinden ayıran başka özellikler nelerdir?

Astronut ürünlerini hafif, lezzetli, temiz, iyi, inovatif ve rafine şekersiz gıda olarak tanımlıyoruz. Astronut’ı tanımladığımız içerikler aynı zamanda bizi diğer markalardan ayıran özelliklerimizi de oluşturuyor. Bir de kuruyemiş unları ve kuruyemişin mutfakta da kullanılabileceği ürünleri ile diğer kuruyemiş markalarından ayrışıyoruz.

Astronut Kuruyemiş Kurucusu Didem Molay Sevin

Bunun dışında yerellik bizim için çok önemli. Yerli tedarikçilerimiz olduğu gibi yabancı tedarikçilerimiz de var ama yerli tedariğimiz oldukça fazla. Yola çıkarken planlamadan tedarik sürecine, dağıtımdan ithalat ve ihracata tüm operasyon süreçlerini baştan uca izlenebilir kılma hedefini koyduk ve yerli üreticilerimiz ile meyvenin ağaç dalındaki halinden itibaren temasta oluyoruz.

“ZİNDELİK AÇISINDAN, KURUYEMİŞ VE KAHVE FAYDALI BİR EŞLEŞME”

Markanızı genel olarak kahve fuarları ve kahve festivallerinde de görüyoruz. Bir kuruyemiş firması olarak özellikle kahve fuarı ve festivallerini neden tercih ediyorsunuz?

Genel anlamda kahve keyfinize yakışan en masum eşlikçi kuruyemiş olabilir düşüncesindeyiz. Zindelik açısından da kuruyemiş ve kahve faydalı bir eşleşme. Ben kişisel olarak kahveyi çok seven, iyi kahvenin peşinde koşan bir insanım. Kahveye olan tutkumdan dolayı yanında eşlikçi olacak ürünlere de çok kafa yoruyorum. Kahve festivallerinde yer almamızın benim kişisel tutukumdan daha öte bir neden var tabii ki. Astronut’ı yeni nesil inovatif besin kaynağı olarak konumlandırıyoruz pazarda. Rafine şeker içermeyen, temiz ve lezzetli kuruyemiş ve kuru meyve konseptimizin kalorisi oldukça düşük olan sütsüz/şekersiz kahveler ile iyi bir eşleşme olacağını düşünüyoruz. Örneğin 3’lü serimizde yer alan zarında ve odun ateşinde kavrulmuş kajumuz ve glutensiz, yerel üretim çekirdeksiz mürdüm eriğimiz ise espresso ile uyumlu ikililer.

“KAHVE, FESTİVAL VE ASTRONUT İSİMLERİNİ DAHA ÇOK YAN YANA DUYACAKSINIZ”

Festival ve fuara katılan kahve severlerin, markanıza ve kuruyemişe dair ilgileri nasıl?

Genel anlamda Astronut’a karşı tepkiler çok olumlu. Markamızla bir kez tanışan bir daha bırakmıyor bizi. Bizim açımızdan da tüketicilerimizle böyle keyifli ortamlarda bir araya gelmek, ürünlerimizi denetmek, yorumlarını almak çok olumlu. Kahve, festival ve Astronut isimlerini daha çok yan yana duyacaksınız.

Tüketiciler Astronut’a nasıl ulaşabilir?

Ürünlerimize web sitesimiz www.astronutturkey.com üzerinden, Fuudy, HepsiBurada, Trendyol, Amazon, Hopi Shop, GittiGidiyor, Thelifeco, Taze Direkt, Macro Online, N11, Tarladayız, The life co, Getir Çarşı (Ulus-Etiler bölgesi) Yemek Sepeti Mahalle gibi online pazar yerlerinden ulaşabileceğiniz gibi Macro Center şubelerinde de satın alabilirsiniz. Siz göremeseniz de temiz gıdaya odaklanan üst düzey şef restoranlarının mutfaklarında da varız.

İleriki zamanlardaki hedefleriniz nelerdir?

Keyifli buluşmalar, lezzetli sofralar, fit ara öğünler ve zinde atıştırmalık denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen kuruyemiş/kuru meyve markası olmak istiyoruz. Bunun için de ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’de kuruyemiş ve kuru meyve ile sunulmamış ürünlere yönelik çalışıyoruz, çok yakında kahve yanına yakışacak yeni ürünlerimiz de raflarda yerini alacak.

Röportaj: Reha Kadak

Fotoğraflar: Reha Kadak – Astronut

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange